100 let se Švejkem. „Jaroslav Hašek nastavuje zrcadlo, lidé to nemají rádi,“ směje se spisovatelův vnuk

3. březen 2021

Před sto lety poprvé vyšla kniha Osudy dobrého vojáka Švejka. Dočkala se překladů do celé řady jazyků, na Ukrajině dokonce vyšel i Švejk pro děti. V čem tkví genialita slavného románu? „Hašek prostřednictvím Švejka ukázal hloupost světa a lidí, nastavil jim zrcadlo. Když to lidé s danými vlastnostmi vidí, nemají to rádi. Znám třeba jednoho exprezidenta, co nemá rád humor...“ směje se Richard Hašek, hospodský a vnuk spisovatele Jaroslava Haška.

Proč byl Jaroslav Hašek tak dobrým pozorovatelem lidských povah? Nacházel Jaroslav Hašek inspiraci v hospodách? A kolik odstínů má humor? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Lucie Výborná , als
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.