20. výročí – Slavnostní koncert 2. února 2021 živě na Vltavě

13. leden 2021

20. výročí vzniku Vydavatelství a nakladatelství Českého rozhlasu připomeneme slavnostním koncertem ze studia RS1úterý 2. února, který v přímém přenosu nabídne od 20 hodin stanice Vltava. Vzhledem k mimořádným opatřením proti šíření koronaviru se koncert odehraje v komorní podobě a bez diváků. Jaké skladby na koncertě zazní a kdo je zahraje?

Vybrali jsme reprezentativní díla z repertoáru komorní hudby, které Český rozhlas vydal nebo vydá a oslovili jsme interprety, s kterými dlouhodobě spolupracujeme. Někteří z nich se také na dramaturgii večera podíleli.

Jindřich Feld: Fuga pro sólové violoncello (IV. část z Partity Concertante)
Štěpán Filípek  - violoncello
Partita concertante je součástí archivu nakladatelství Triga, který Český rozhlas v roce 2019 odkoupil. V Trize vyšla v roce 1997 jako její vůbec první publikace.

Jan Václav Hugo Voříšek: Variace pro violoncello a klavír, Op. 9
Štěpán Filípek – violoncello, Ondrej Olos – klavír
Skladba vyjde tiskem v Českém rozhlase v letošním roce ve zpracování Štěpána Filípka v ediční řadě Thesaurus Antiquae Musicae.

Jan Novák: Svatební košile pro klavír
Dora Novak-Wilmington – klavír
Svatební košile je Novákův balet podle Erbenovy předlohy z roku 1954. Výběr pěti částí autor upravil do klavírní podoby, které zahraje skladatelova dcera. Uvedením díla připomínáme letošní 100. výročí od narození Jana Nováka. Vydávání děl Jana Nováka se Český rozhlas dlouhodobě a systematicky věnuje, kromě jiných je i tato kompozice letos zařazena do edičního plánu.

Martin Brunner – Ukolébavka pro dva fagoty
Petr Wajsar – Espertango pro dva fagoty
Jiří Trtík - Ozvěny z Yellowstone pro dva fagoty
Duo Esperanza: Denisa Beňovská a Michaela Špačková - fagoty
Nové kompozice napsané pro Duo Esperanza v rámci projektu Trilogie fagotu. Skladby vyjdou tiskem v České rozhlase v letošním roce.

Jan F. Fischer: Monology č. 1 - 3 pro sólovou harfu
Lydie Härtelová – harfa
Monology pro harfu vznikly v roce 1991 pro harfistku Janu Bouškovou. Skladba byla vydána tiskem v nakladatelství Triga v roce 1999, nyní ji interpretům nabízí Český rozhlas.

Václava Černohorská: Rondo pro klarinet a klavír
Karel Dohnal – klarinet, Lukáš Michel – klavír
V roce 1989 získala skladba 1. cenu ve skladatelské soutěži Generace, od roku 2019 je doporučenou skladbou interpretační rozhlasové soutěže Concertino Praga a Český rozhlas ji vydal přesně před rokem.

Adam Skoumal: Variace na cikánskou melodii pro housle a klavír
Milan Al-Ashhab – housle, Adam Skoumal - klavír
Variace na cikánskou melodii vznikly v roce 2002 a autor ji vytvořil v několika variantách - pro housle, violu, flétnu nebo klarinet s doprovodem klavíru nebo smyčcového orchestru. V Českém rozhlase vyšla skladba tiskem v roce 2016.

Spustit audio