90 let s vámi - Český rozhlas slaví 90. narozeniny

Český rozhlas oslaví 18. května letošního roku 90. výročí zahájení pravidelného rozhlasového vysílání na našem území. K této příležitosti je připravena celá řada zajímavých pořadů včetně speciálních webových stránek i mnoha kulturních akcí.

„Jsem velmi rád, že mohu být účastníkem oslav 90. výročí zahájení pravidelného rozhlasového vysílání u nás. Je fascinující sledovat, jak se rozhlas za tu dobu změnil, jak se z jedné stanice s velmi omezeným rozsahem vysílání rozvinul v dnešní moderní veřejnoprávní instituci. Doufám, že se našim posluchačům budou pořady líbit a že zavítají alespoň na některou z akcí, které pořádáme“, uvedl generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.

Každodenním společníkem bude rozhlasovým posluchačům cyklus Devadesátka, který je postaven na principu kalendáře. Na základě archivních ukázek mapuje, co se v daný den během devadesátileté historie rozhlasu vysílalo. V jednotlivých dílech se střídají období, témata, žánry, rozhlasové osobnosti a tvůrci. Ukázky z archivu jsou doplněny komentářem autorů. Tým pod dramaturgickým vedením Bronislavy Janečkové pracoval na tomto cyklu po dobu dvou let.

Další programovou specialitou bude 12 dílů pořadů Devadesát let s vámi. Na každý měsíc roku 2013 vznikl jeden rozhlasový dokument. Cyklus 12 dokumentů natočilo 12 špičkových rozhlasových dokumentaristů. Velké dějinné události jsou zpracovány na základě příběhů účastníků dění a autentického rozhlasového vysílání. Prolíná se tak „velká“ a „malá“ historie. Dokumenty jsou zpracovány s použitím různých žánrů a archivů. Vysílat je budou všechny stanice Českého rozhlasu.

V průběhu celého roku 2013 budou ve vysílání znít speciální znělky, budou připraveny sety příležitostné grafiky do mobilních telefonů a počítačů včetně loga k 90. výročí.

Logo ČRo k 90. výročí

Samozřejmostí jsou i speciální webové stránky 90.rozhlas.cz. Centrum nových médií Českého rozhlasu dále připravilo ojedinělou microsite Příběh rozhlasu (pribehrozhlasu.cz). Ta představuje historii rozhlasu a události, o kterých vysílal, zákulisí rozhlasového vysílání a zajímavosti o rozhlasové tvorbě. Tvoří ji tři základní sekce: Tenkrát v rozhlase, Jak se dělá vysílání a 89+1 odhalení. Uživatel microsite se bude moci pohybovat po časové ose, procházet dobové dokumenty, nahlédnout do zákulisí rozhlasové práce v newsroomu, podívat se na natáčení rozhlasové hry v činoherním studiu, reportážního vysílání z terénu a vystoupení Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Seznámí se i s nejrůznějšími zajímavostmi, kuriozitami a perličkami z rozhlasového vysílání.

Oslavy zahájí v sobotu 23. března slavnostní Ples Českého rozhlasu v Obecním domě. K tanci zahrají všechna umělecká tělesa ČRo – Symfonický orchestr ČRo, Rozhlasový Big Band Gustava Broma a Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů.

V sobotu 18. května se uskuteční tradiční Den otevřených dveří, jak v historické budově Českého rozhlasu na Vinohradské třídě, tak ve většině budov regionálních stanic.

Vrcholem oslav bude Slavnostní večer v Divadle na Vinohradech v neděli 19. května. Účinkovat budou známí umělci i rozhlasoví pracovníci.

Nedílnou součástí bude také unikátní výstava v ulicích Prahy, která se uskuteční od 15. května do 30. června. Výstavní projekt doplní zmíněný soubor dvanácti dokumentů, ilustrovat bude zejména pohled na události 20. století pohledem Českého rozhlasu.

Chybět nebude ani slavnostní koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu pořádaný 4. listopadu v Rudolfinu.

Na publikace, které Český rozhlas vydal k příležitosti 80. a 85. výročí zahájení pravidelného rozhlasového vysílání, naváže kniha o rozhlasových dokumentaristech Významní tvůrci rozhlasových dokumentů. Plánováno je i zvláštní CD, které bude obsahovat vzpomínky, dokumenty politické, společenské, sportovní, hlasy známých osobností, hudební ukázky, a představí rozhlasové dějiny v plné šíři.


V souvislosti s 90. výročím představuje ČRo také své Hlavní programové priority na rok 2013. Dokument naleznete na webových stránkách Českého rozhlasu a zde v příloze.


Další informace budete pravidelně nacházet na webu rozhlas.cz. Celou koncepci oslav naleznete v příloze.