Adam Černý: Nebezpečná situace nastane, až Rusko včlení ukrajinské separatistické republiky do svého území

15. červenec 2022

Dnes výjimečně zasedá ruská Státní duma. „Je to naprosto neobvyklé a jsou dvě možná vysvětlení,“ uvažuje v pořadu Jak to vidí… komentátor Adam Černý. Poslechněte si audiozáznam rozhovoru, ve kterém se zamýšlí i nad tím, jak chce Emanuel Macron ve Francii dosáhnout plné zaměstnanosti, co pro Itálii a Evropu znamená rezignace premiéra Maria Draghiho, jestli se podaří uzavřít obilnou dohodu mezi Kyjevem a Moskvou a proč se prezident USA Joe Biden vydal na Blízký východ.

„Dnešní zasedání ruské Státní dumy je naprosto neobvyklé a jsou dvě možná vysvětlení. Zaprvé si situace v zemi vlivem sankcí a všeho dalšího vyžaduje nějakou reakci a korekci. A zadruhé, ale to bych viděl, že se nutně nemusí stát teď, ale v nejbližší době a velmi by to mohlo zkomplikovat situaci mezi Ruskem a Ukrajinou. A to je začlenění separatistických republik do Ruska.“

„Ve chvíli, kdy se separatistické republiky stanou součástí Ruska, nastane zvláštní, velmi nebezpečná situace. Když totiž nyní Ukrajinci na ta území útočí a prostřednictvím raketometů z USA tam odpalují muniční sklady, tak najednou by útočili přímo na území Ruska. A to by byla velmi nebezpečná situace.“

Situaci vyhrocuje i nedostatek obilí

Komentátor je skeptický i k obilné dohodě mezi Ukrajinou a Ruskem, o které zástupci obou zemí jednali během týdne v Turecku. „Po zkušenostech z minulých měsíců a let s dohodami obou zemí bych byl velmi opatrný,“ varuje.

„Ona i mluvčí ruského ministerstva zahraničí se konkrétně vyjádřila, že se podařila shoda na některých bodech možné dohody,“ upřesňuje. „Ta dohoda má být podepsána příští týden a budou důležité dvě věci.“

„První je, jestli se ji podaří dát dohromady celou. Protože i v těchto případech platí, že dokud není dojednáno vše, není dojednáno nic. A pokud už se ji podaří podepsat, tak je druhá věc, jestli opravdu bude fungovat.“

Jak nedostatek obilí v Africe zasáhne Evropu

„Situace, kdy se nedostává obilí z Ukrajiny, vyvolává veliký neklid v zemích, jako je Egypt, Libanon, Tunisko a další, které jsou na dovozu té pšenice závislé. To žene nahoru ceny potravin, a pokud tyto země zasáhne potravinová krize, dá se v Evropě očekávat vlna uprchlíků ze severní Afriky.“

„To samozřejmě může nahrávat Rusku, které je ve velkém konfliktu s celou Evropou. Tedy kromě toho, že se tím navíc zvyšuje cena komodity, kterou Rusko samo vyváží.“

Proč jsou za současného nedostatku pšenice tedy na seznamu sankcí EU i ruská hnojiva? Třeba Američani s tím problém nemají. „To je dáno pohledem z Evropy. Snahou omezit vývoz z Ruska,“ vysvětluje Černý. „Rusko by pak za ty peníze mohlo válčit.“ 

Spustit audio

Související