Berme ji jako rodiče vážně. Já bych to znovu zažít nechtěl, říká dětský psycholog o první lásce

26. říjen 2022

Láska nás většinou provází celým životem. Co ale ta první? Jak se pozná? A jak s ní zacházet? „Měli bychom ji brát vážně. Každá taková zkušenost nás naučí, jak reagovat na druhé,” vysvětluje rodičům v Houpačkách dětský psycholog Václav Mertin.

Kdy se v našem životě poprvé objeví cit? „Hned po narození,“ popisuje Mertin. „Výzkumy z posledních desítek let jasně ukazují, že nás už to mimino pozná, mámu samozřejmě víc. A tyhle city jsou nesmírně důležité,“ říká dětský psycholog, podle kterého je láska k blízkým lidem v prvních letech života jiná než ta romantická.

Václav Mertin

„V předškolním věku je ten cit velmi intenzivní, ale je to podmíněné i tím, že dítě je na nás závislé,“ popisuje Mertin. Dospělejší láska podle něj přichází nejčastěji okolo dvanácti až třinácti let věku. A první vztah dítěte bychom podle něj měli brát jako rodiče vážně. „S velkou pravděpodobností to není jen ta viditelná radost, ale i trápení. Není to vůbec snadné období, je plné nejistoty. Když na něj zpětně vzpomínám, znovu bych ho zažít nechtěl,“ říká psycholog.

S první láskou navíc přichází často i první zlomené srdce. V takový moment bychom hlavně neměli nad trápením potomka mávat rukou. A pokud to jde, nabídnout mu citlivě nějakou aktivitu. „Když něco děláte, tak se i ten smutek snáší o něco lépe. Ne, že by se to tím vyřešilo. I zklamání a smutek patří k životu. Jde ale o to, aby dítě cítilo oporu,“ uzavírá Mertin.

Proč se v jistém věku začneme dělit na skupiny holek a kluků? Kdy se to zlomí zpátky a přeroste ve schopnost zamilovat se? A co nás naše první lásky naučí? Poslechněte si celý rozhovor s dětským psychologem Václavem Mertinem v magazínu Houpačky.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.