Brexit byl gólem do vlastní branky, tvrdí podnikatel Tregellas. Umožňuje Británii mít liberálnější politiku, hodnotí ekonom Pánek

3. únor 2023

S pobrexitovým vývojem Velké Británie je nespokojeno 66 procent občanů ostrovního království, uvádí agentura Ipsos. Bylo chybou odejít před třemi lety z Evropské unie? Ředitel Liberálního institutu Martin Pánek věří, že je chybou vlády, když brexit neproměnila v jasnou výhodu. Podnikatel John Tregellas ale říká, že se země jen vlastní vinou potýká s řadou negativních dopadů tohoto rozhodnutí.

„Brexit sám o sobě chybou nebyl. To, že ne úplně dobře země realizovala potenciál vystoupení, je jiná otázka,“ hodnotí v Pro a proti ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.

Čtěte také

Britský podnikatel John Tregellas odchod Velké Británie z Evropské unie za chybu považuje. „Navíc se k němu dospělo velmi pochybnou cestou, tedy její legitimita je sporná.“

„Referendum nemá v britském ústavním pořádku ustálené místo. Celý proces od roku 2016 tak probíhal ad hoc a na základě konkrétních rozhodnutí a asi politických zájmů jednotlivých mocných lidí. Provedení referenda provázely zvláštnosti, třeba nesměli volit ti občané, kteří na území země 15 let nežijí,“ dodává podnikatel.

Britské hospodářství je dnes v horší situaci než jakákoliv ekonomika vyspělých zemí.
John Tregellas

Ředitel připomíná, že Česko vstoupilo do EU také na základě referenda a nikdo členství nezpochybňuje. „Brexit hlavně umožňuje Británii mít liberálnější politiku, může snižovat daně, mít volnější obchod s dalšími zeměmi. Zatím moc nezrealizovala, protože politický proces trvá nějakou dobu.“

John Tregellas

„Opustit největší ekonomický blok světa, v němž bylo ostrovní hospodářství dlouhodobě úspěšně zakořeněno, nemohlo zůstat bez důsledků,“ vysvětluje Tregellas. „Britské hospodářství je dnes v horší situaci než jakákoliv ekonomika vyspělých zemí. Nemůžete opustit takový blok a myslet si že budete novým Singapurem. Teď je to konfrontace ideologie a snů s tvrdou realitou.“

Reálná data zatím neukazují, že by Velká Británie na brexitu nějak vydělala, nebo prodělala.
Martin Pánek

Pánek věří, že úspěch brexitu závisí na budoucí hospodářské politice. „Podle Mezinárodního měnového fondu britská ekonomika rostla v roce 2021 o 7,6 procenta, v roce 2022 o 4,1 procenta víc než eurozóna. Reálná data také zatím neukazují, že by Velká Británie na brexitu nějak vydělala, nebo prodělala.“

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

„Chci říct, že současná situace je zbytečná. To, že teď Británie musí překonat krizi nebo nějaké překážky, je gól do vlastní branky, nepotřebovali jsme to a udělali jsme si to sami. Stačí se zeptat výrobců a exportérů, jak jim zesložitěl život. Britům s evropskou identitou brexit nenabízí žádnou novou perspektivu,“ tvrdí podnikatel.

Ředitel namítá, že nikdo přece Británii z ničeho nevylučuje. „Pořád ji počítáme mezi evropské země, obchodujeme s ní, Češi tam pracují dál, Britové pracují tady, na tom se kromě víc potřebného papírování nezměnilo. Dává to ale možnost Británii uzavřít dohodu o volném obchodu s Austrálií a Novým Zélandem lépe, než jak to dělá EU.“

Čtěte také

To podnikatel odmítá. „Řada dodavatelů rovnou nefunguje v Evropě a Severním Irsku, protože složitost obchodování vedla i velké společnosti k rozhodnutí, že jim nestojí za to. Spousta lidí nedostane pracovní povolení, které by jinak nepotřebovali a studijní program Erasmus je teď pro britské občany zavřený,“ předkládá konkrétní negativní dopady brexitu John Tregellas.

Podle ředitele tyto negativní dopady popírat nelze. „Otázkou je, jestli je nutné, aby tyto dopady byly. Ve spoustě věcí jde o chyby britských vlád, které pracují někdy moc byrokraticky. V něčem je to tvrdošíjnost EU, která nechce ustoupit. Proto doufám, že až se tady sejdeme za deset let, tak situace bude rozumnější,“ obhajuje potenciál brexitu Martin Pánek.

Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Karolína Koubová.

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.