Budeme za chvíli deklarovat i to, že se nám chce na záchod?

9. květen 2014

Původně to bylo slovo oprávněného patosu s významem něco veřejně, slavnostně vyhlašovat, prohlašovat. Deklarovala se národní svoboda, lidská práva, nezávislost. Postupně ale slovo deklarovat zplanělo až k nesnesení.

„Každá banalita se ráda odívá do patosu,“ říká profesor Vladimír Just. Proto dnes slýcháme věty jako:

- Deklarovali jsme ochotu participovat.
- Účastníci deklarovali svou připravenost k jednání.

„Když se deklarují lidská práva, je to přiléhavé, všude jinde je to verbální pokrytectví, kýč a slovní smog,“ upozorňuje Just. „Pronásleduje mě představa lidí, kteří kudy chodí, tudy deklarují: deklaroval, že mě má rád; deklaroval, že se mu chce na WC; deklaroval, že tomu nerozumí...“

Tuto floskuli můžeme přitom docela jednoduše vynechat. Místo „deklarujeme ochotu spolupracovat“ prostě řekneme „rádi bychom spolupracovali“.


Příspěvek zazněl v pořadu Slovo nad zlato, který vysílá Dvojka ve všední dny vždy v 10:40 dopoledne.

autoři: ide , Helena Petáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.