Česká zkušenost s Ruskem je historicky víc negativní než ta slovenská. Proto se jim proruské směřování nepříčí, upozorňuje historik Junek

31. květen 2023

Válka na Ukrajině společnost rozděluje, ale ještě vyostřenější je stav slovenské společnosti, tvrdí historik Marek Junek. „Teď si jen musíme položit otázku, jestli rozdělení nemá hlubší kořeny. Když se podíváte na slovenskou společnost jen v době pandemie covidu-19, rozdělení bylo ještě daleko větší než u nás… Je to něco, co slovenskou společnost provází celé dějiny, celou existenci samostatné Slovenské republiky,“ říká.

Historik z Moravského zemského muzea, který přednáší na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy, dál tvrdí, že se v rodinách Slováci hádali už o tom, jestli volit demokraty, nebo Vladimíra Mečiara, stejně tak demokraty, či Roberta Fica apod. „A to se pak propisuje i do vnímání Ruska samotnými obyvateli Slovenska.“

Čtěte také

Podle různých průzkumů asi polovina našich východních sousedů nechce patřit ani na Východ, ani na Západ, chtějí být někde uprostřed a stavět mosty, a to navzdory ruské agresi.

„To je typický v uvozovkách úděl obyvatel střední Evropy. To si přece o sobě mysleli Češi i Slováci po roce 1945, když chtěli být mostem mezi Sovětským svazem a Západem. A v podstatě to stejné jsme si mysleli v roce 1968, tedy že jsme schopní zkombinovat socialismus a západní svobodu,“ odpovídá Junek.

„Je to samozřejmě velmi iluzorní představa a nemyslím, že Slováci anebo jakýkoliv jiný národ střední Evropy má šanci hrát nějakou spojující roli.“

Silný proruský hlas je u našich sousedů slyšet i proto, že mají před parlamentními volbami. „Ruská a ukrajinská otázka se stává velmi silným tématem. Je tam několik politických skupin a stran s opačnými názory.“

Čtěte také

„Pokud mluvíme o proruských stranických názorech, nejde nezmínit Roberta Fica i Petera Pellegriniho, bývalého premiéra, který má velmi silné proruské názory. Vzpomenout jde na Jána Čarnogurského, který sice už nemá tak velký politický vliv, ale i on je velmi prorusky orientovaný. A ani nemluvím o Kotlebovcích nebo o Slovenské národní straně. Ta teď sice není v parlamentu, ale bývalý předseda Slovenské národní rady Andrej Danko se chlubil, jak má nadstandardní proruské vztahy,“ vypočítává.

„U těch nejsilnějších politických stran jde o způsob, jak získat nespokojené voliče na svou stranu. Ale na Slovensku existují síly jako například Slovenská národní strana, která má proruskou politiku ve své DNA, je to konstanta v celé její historii už od 19. století.“

Hluboké slovenské kořeny 

Historik připomíná, že proruské směřování Slovenska má hluboké kořeny, navíc jsou odlišné od českých zemí. „Když si vezmete českou zkušenost s Ruskem a tu slovenskou, tak ta slovenská byla méně negativní než česká.“

Čtěte také

Dokonce ani rok 1968 a okupaci vojsky Varšavské smlouvy nevnímají lidé na Slovensku stejně, a to přesto, že jsme ještě žili ve společném státě.

„Zatímco Čechům šlo o demokratizaci, tak zásadním motivem pražského jara na Slovensku bylo zrovnoprávnění českých zemí a Slovenska a také vytvoření federace. A tím, že do Československa vpadla vojska, tak se pro Slováky nic nezměnilo. Federace existovala, protože byla uzákoněna v říjnu 1968. Ale to, že nebyla funkční, protože v totalitním státě nemůže žádná decentralizace moci existovat, už tam nikoho nezajímalo,“ vysvětluje.

A když pak jdeme do období těsně po rozpadu Československa v roce 1993, „tak je důležité říct, že Slovenská republika měla státoprávně jedinou zkušenost, a to v době Slovenského štátu, kdy byla ale závislá na politice Německa. A pak najednou vznikl samostatný stát, který musel definovat svoji politiku. Česká republika na tom byla líp v tom slova smyslu, že částí hranic sousedila se zeměmi, které byly v NATO a EU. Ale Slovensko se ocitlo ve vzduchoprázdnu.“

Čtěte také

„Četl jsem zajímavý názor, podle kterého Mečiar chtěl dělat odlišnou politiku než Češi, a proto si zvolil východní politiku a blízké vztahy k Rusku. A to je něco, co ve vědomí společnosti zůstalo. Navázání Mečiarovy politiky na Rusko bylo opravdu daleko větší než u zbývajících zemí střední Evropy. A kontinuita tady existuje v podstatě po téměř dvě století,“ uzavírá.

Celé Hovory Lucie Vopálenské najdete v audiozáznamu.  

autoři: Lucie Vopálenská , lup
Spustit audio

Související