• Informace
  • České písně pro tři ženské hlasy (nebo dětský/ženský sbor) a smyčcové kvarteto, op. 17 - František Domažlický

České písně pro tři ženské hlasy (nebo dětský/ženský sbor) a smyčcové kvarteto, op. 17 - František Domažlický

České písně pro tři ženské hlasy (nebo dětský/ženský sbor) a smyčcové kvarteto - František Domažlický

Písně Domažlického cyklu pocházejí ze západních, středních, východních a jižních Čech. Autor doslovně přebírá jak text, tak melodii v původní tónině.

Kromě písně Což se mně, má milá v g-moll, zvolil písně v durovém tónorodu. Doprovod ostatních vokálních hlasů je vůči hlavní melodii většinou homorytmický, někde využívá imitační techniky. Kvartetní doprovod respektuje základní harmonickou strukturu písní a dotváří výsledný zvuk o kontrapunktické protihlasy. Texty jsou povětšinou milostné. Zajímavé je, že přestože své zpracování určil Domažlický ženským hlasům, zvolil i texty, v kterých je buď hlavním mluvčím muž (Horo, horo, vysoká jsi) nebo je veden dialog ženy a muže (Což se mně, má milá a Co je ti, co je ti, Nejsi, nejsi).

Nahrávka Českých písní vyšla na CD v roce 1993 u labelu Channel Classics společně se snímkem opery Brundibár Hanse Krásy. Interprety byli Dismanův rozhlasový dětský soubor se sbormistrem Jožou Karasem a smyčcové kvarteto ve složení Jan Mráček a Zdeněk Jiroušek – housle, Oldřich Smola – viola a Peter Mišejka – violoncello.

Další skladby Františka Domažlického vydané Vydavatelstvím a nakladatelstvím Českého rozhlasu:
Concertino pro dudy in es a orchestr op. 76
Koncert pro tubu a smyčce, op. 53
Koncert pro tubu a smyčce, op. 53 / klavírní výtah
Scherzo pro tubu a klavír, op. 77
Sonata per trombone e pianoforte, op. 58
Sonatina pro tubu a klavír, op. 75