Český rozhlas hlásí změnu na postech zahraničních zpravodajů v Berlíně, Moskvě a Varšavě

26. červen 2019

Zahraniční zpravodajové Českého rozhlasu se od srpna 2019 vystřídají v Berlíně, Moskvě a Varšavě. Devět zahraničních zpravodajů Českého rozhlasu bude českým posluchačům autenticky zprostředkovávat aktuální témata dané země ze čtyř kontinentů – z Evropy, Asie, Afriky a ze Severní Ameriky.

Do Moskvy nastupuje Ivana Milenkovičová ze Zahraniční redakce Českého rozhlasu. Martin Dorazín, kterého střídá, bude nově zpravodajem ve Varšavě. „Polsko je nejen sousední zemí, je také zemí, se kterou má Česká republika důležité vztahy. Je největším partnerem v rámci zemí Visegrádské čtyřky. Je to zároveň pátá nejlidnatější země Evropské unie, pokud již nepočítáme odcházející Velkou Británii. Český rozhlas vždy přinášel z Polska mnohovrstevnaté a zajímavé zpravodajství a jsem proto rád, že budeme tuto zemi znovu sledovat díky našemu člověku přímo na místě,“ uvedl vedoucí Zahraniční redakce Českého rozhlasu David Koubek.

Poslední změna se týká Pavla Poláka, kterého v Berlíně vystřídá další reportér Zahraniční redakce Českého rozhlasu Václav Jabůrek. „Čím dál důležitější je přinášet zpravodajství přímo z místa. Reportér, který zná a dodržuje novinářské standardy, je zvědavý, dokáže posluchačům v České republice přinést inspirativní témata se znalostí souvislostí. A navíc – dokáže udělat z důležitého zajímavé. Věřím, že takoví jsou i budoucí zpravodajové Českého rozhlasu v Rusku, Polsku a Německu,“ doplnil ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu Jan Pokorný.  

Devět zahraničních zpravodajů Českého rozhlasů působí na čtyřech kontinentech v následujících městech: Pekingu, Moskvě, Káhiře, Bratislavě, Varšavě, Berlíně, Bruselu, Londýně a Washingtonu.

Medailonky zahraničních zpravodajů

Ivana Milenkovičová vystudovala politologii a žurnalistiku na Masarykově Univerzitě v Brně, před příchodem do Českého rozhlasu byla redaktorkou a reportérkou v zahraniční redakci Lidových novin. Před tím vedla zahraniční redakci portálu iDNES.cz.

Václav Jabůrek vystudoval marketingovou komunikaci a PR a mediální studia na Univerzitě Karlově v Praze. Již při studiích přičichnul k novinařině. V Českém rozhlase pracuje od začátku roku 2015, mimo jiné za mixážním pultem, ale především v zahraniční redakci.

Martin Dorazín je zkušeným zahraničním zpravodajem a reportérem, v současné době působí jako zpravodaj v Rusku. Pracoval i pro Českou televizi, s rozhlasovým mikrofonem procestoval Balkán, státy bývalé Ruské federace a poznal na vlastní kůži nebezpečí válečných konfliktů a krizových oblastí. V Polsku a Pobaltí působil jako zpravodaj v letech 2005 – 2009. V roce 2009 získal cenu Karla Kyncla za zahraničně-politické zpravodajství a publicistiku a v roce 2015 získal Cenu Karla Havlíčka Borovského za novinářskou objektivitu.

Spustit audio