Český rozhlas mediálně podpoří nový Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka

4. prosinec 2017

Český rozhlas a obecně prospěšná společnost Janáčkův máj uzavřely v pátek 1. prosince 2017 v Ostravě Deklaraci o spolupráci na nově vznikající Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. Podepsali ji generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral a ředitel festivalu Jaromír Javůrek.

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, který se v nové podobě uskuteční poprvé v období od 21. května do 1. července 2018 v Ostravě, Hukvaldech a dalších městech Moravskoslezského kraje, vzniká sloučením dvou hudebních festivalů Janáčkův máj a Janáčkovy Hukvaldy. Jedná se tak o největší hudební festival s janáčkovskou tématikou a programem v Evropě. Podpisem deklarace byla stvrzena budoucí mediální spolupráce a vzájemná propagace na budoucí dva ročníky festivalu.

„Jedním z témat nadcházejících oslav historických a kulturních výročí, kterým se bude Český rozhlas v příštím roce ve svém vysílání věnovat, je také odkaz českého hudebního skladatele Leoše Janáčka, od jehož úmrtí uplyne 90 let. A právě programová a interpretační nabídka festivalu Leoše Janáčka přináší kvalitní hudební program nejen návštěvníkům festivalu, ale také posluchačům Českého rozhlasu," řekl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Interpretaci hudebních děl Leoše Janáčka bude v příštím roce věnována pozornost zejména ve vysílání stanice Český rozhlas Vltava v podobě několika samostatných operních večerů. Skladatelova díla budou také nedílnou součástí pravidelných kulturních pořadů, a chybět nebudou ani přenosy koncertů s janáčkovskou tématikou.

Jedním z hlavních poslání MHF Leoše Janáčka je, kromě nabídky výjimečných koncertů pro posluchače Ostravy, Hukvald a dalších měst kraje, šíření hudebního odkazu jednoho z největších skladatelů 20. století Leoše Janáčka. A to se nám díky podpoře a spolupráci s Českým rozhlasem určitě bude dařit v daleko větším a kvalitnějším rozsahu,“ řekl ředitel MHF Leoše Janáčka Jaromír Javůrek.

Do spolupráce s MHF Leoše Janáčka se v následujících letech zapojí také Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

Spustit audio