Český rozhlas odkoupil unikátní notový archiv Prof. Riedlbaucha

12. březen 2020

Ve středu 11. března 2020 se v prostorách Radiocafé uskutečnila tisková konference k příležitosti odkoupení notového archivu nakladatelství Triga Českým rozhlasem.

 Na dotazy moderátora Roberta Tamchyny odpovídali skladatelé Josef Marek, Ivan Kurz, Martin Hybler a Lukáš Hurník. O hudební doprovod se postaral skladatel a klavírista Martin Hybler s houslistkou Janou Kubánkovou.

Archiv Triga čítá necelých tři sta komorních, vokálních nebo orchestrálních skladeb od tří desítek skladatelů starší i mladší generace jak Riedlbauchových žáků i jeho generačních vrstevníků, tak řadu děl samotného prof. Riedlbaucha. Součástí archivu jsou také v minulosti vydané skladby pro Mezinárodní hudební soutěž Pražského jara. Tyto soutěžní skladby vydává od roku 2013 Český rozhlas. „Katalog nakladatelství Triga se stává jakýmsi třetím pilířem notových sbírek Českého rozhlasu. Vedle Fondu hudebnin Českého rozhlasu je to také Půjčovna notových materiálů Českého hudebního fondu, jejíž depozit má rozhlas od roku 2008 ve správě,“ uvedl vedoucí Podpory nakladatelství a vydavatelství Českého rozhlasu Robert Škarda.

Nakladatelství Triga – logo

Ke kmenovým autorům Trigy patřili Jan Hanuš, Josef Marek, Ladislav Kubík, Ivan Kurz, Jiří Teml, Otmar Mácha nebo Jindřich Feld. Z žáků Václava Riedlbaucha můžeme jmenovat Marka Ivanoviče, Slavomíra Hořínku, Martina Hyblera, Miloše Orsona Štědroňě nebo Adama Klemense.

Nakladatelství Triga působilo mezi lety 1997 až 2015 a významně přispělo k propagaci české soudobé hudby jak u nás, tak v zahraničí. Pro zahraniční trh byl katalog Trigy zastupován německým nakladatelstvím Schott, se kterým od loňského roku úzce spolupracuje také Český rozhlas. V současnosti je zastoupení tradičním německým nakladatelem pro Trigu obnoveno, od loňského září zastupuje Schott i celý nakladatelský katalog Českého rozhlasu.

Český rozhlas odkoupil archiv nakladatelství Triga z pozůstalosti Prof. Václava Riedlbaucha v říjnu loňského roku. Archiv obsahující především unikátní notové materiály i nahrávky české hudby představuje významnou akvizici pro rozhlasové hudební nakladatelství.