Český rozhlas proměnil v Novinářské ceně 2019 dvě nominace

18. červen 2020

Český rozhlas získal v Novinářské ceně 2019 dvě ocenění. V jubilejním ročníku soutěže zabodovala reportáž Lukáše Houdka v kategorii audiovizuální žurnalistiky, cenu za inovativní online žurnalistiku získal projekt Českého rozhlasu Rozděleni svobodou.

První místo v kategorii online žurnalistiky získal Český rozhlas za ojedinělý sociologický průzkum Rozděleni svobodou. Ocenění obdrželi autoři projektu – datoví žurnalisté zpravodajského serveru iRozhlas.cz Petr Kočí, Michael Zlatkovský a Jan Cibulka a podíleli se na něm také Ondřej Suchan, Petr Šabata a Václav Hradecký z Českého rozhlasu.

Průzkum Rozděleni svobodou ukázal, že se česká společnost dělí na šest společenských tříd, které se výrazně liší složením svých zdrojů a svojí pozicí ve společnosti. Definoval dva typy vyšší střední třídy a tři typy nižší střední třídy. Také zjistil, že každý šestý Čech ve věku 18 až 79 let spadá do nejnižší, strádající třídy. Projekt doplnily rozhovory se šesticí lidí z různých společenských tříd a online kalkulačka, která čtenáře po vyplnění několika otázek a vyhodnocení přiřadila k jedné ze společenských tříd.

Rozděleni svobodou

V kategorii audiovizuální žurnalistiky získal první příčku za „Nejlepší reportáž“ Lukáš Houdek z Českého rozhlasu Dvojka. Bodoval s reportáží o stigmatizaci albínů v africké Ghaně s názvem Bílá nosí smrt.

Čtěte také

„Pravidelné získávání novinářských cen je pro mě znamením, že máme v Českém rozhlase řadu talentovaných autorů s kreativními nápady i kritickým myšlením. Všem oceněným gratuluji a děkuji za vynikající práci,“ řekl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Letošnímu ročníku Novinářské ceny, který zaznamenal rekordní počet nominací, opět dominovaly psané reportáže a rozhovory. Tři nejlepší příspěvky vybrala v každé soutěžní kategorii nezávislá odborná porota.

Spustit audio