Český rozhlas spouští svoji první HbbTV aplikaci

11. leden 2019

Český rozhlas nabídne od 11. 1. nově poslech z audioarchivu pomocí interaktivní HbbTV aplikace. Stává se tak prvním českým rádiem, které nabízí vlastní HbbTV aplikaci. Pilotní verze aplikace je dostupná na stávajícím kanále Radia Wave, které si ji nadělilo jako dárek k 13. narozeninám.

Čeští diváci již znají hybridní televizní aplikace z kompatibilních televizí, které běžně spouštějí stisknutím červeného tlačítka na dálkovém televizním ovladači. Aplikace běžně umožňují sledování pořadů z archivu či další bonusový obsah. HbbTV aplikace dnes podporuje naprostá většina prodávaných televizí i set-top boxů a přístup k nim má okolo 30 % českých domácností. „Před zahájením prací na HbbTV aplikaci jsme si dělali průzkum a zjistili jsme, že Český rozhlas skrze televizi každý měsíc pravidelně poslouchají desetitisíce našich posluchačů”, uvedl ředitel Nových médií Českého rozhlasu Jiří Malina a dodal: „Jsme rádi, že můžeme rozvíjet distribuci našeho vysílání tam, kde o to mají posluchači evidentní zájem. Například britskou BBC poslouchá pomocí televize okolo 5 % posluchačů.” Externí vývoj aplikace zajistila firma Hybrid, řešení distribuce zajišťují České Radiokomunikace prostřednictvím nástroje „HbbTV manager”. Český rozhlas uvažuje do budoucna i nad dalšími mutacemi této aplikace pro ostatní stanice.

Radio Wave v hbbTV

Vedle HbbTV aplikace s audioarchivem stanice Radio Wave je v televizní distribuci pilotně k dispozici také vizualizované živé vysílání stanic Radio Wave a ČRo Radiožurnál, které bylo doposud testováno pouze v distribuci O2 TV. Divák tak kromě poslechu může na televizní obrazovce sledovat i další doplňující informace vztahující se k audiu; logo stanice, fotografie moderátorů, obrázky pořadu, zprávy z portálu iROZHLAS.cz, články z webových stránek stanice a další. Vizualizované vysílání pro Český rozhlas vytváří firma StreamCircle a pilotní distribuci má na starost společnost O2 Czech Republic.

Spustit audio