Dioptrické brýle, nebo kontaktní čočky – co je lepší na řízení?

10. říjen 2012

Mám si pořídit brýle, nebo kontaktní čočky? Tuto otázku si položí asi každý, kdo se u lékaře dozví, že potřebuje korigovat svůj zrak. Za volantem je dobré vidění životně důležité. I když máte třeba jen nepatrnou vadu, neměli byste ji v žádném případě podcenit.

Zrak se s věkem mění zpravidla k horšímu, a tak je namístě nechat si oči alespoň jednou za rok vyšetřit. „Často ke mně přijde pacient, který si myslí, že vidí velmi dobře, ale nakonec se dostaneme na tak vysoké dioptrie, že se až obávám, abych podobného řidiče na silnici nepotkala,“ doporučuje optometristka Jana Balíková.

Nedávno si nechal zkontrolovat zrak i pan Tomáš. „Na jednom náhodném vyšetření jsem zjistil, že hůř vidím. Mám jednu dioptrii. Když jsem zkoušel brýle, omezovaly mně periferní vidění, proto je nosím pouze ve chvíli, kdy z nějakého důvodu nemohu mít kontaktní čočky,“ popisuje.

„Zorné pole může být omezené. Pokud má někdo multifokální brýle, musí natáčet celou hlavu, zatímco s multifokálními kontaktními čočkami tento problém odpadá,“ navazuje optometristka.

Kontaktní čočky neoplachujte normální vodou!

Tomáš má s kontaktními čočkami dobrou zkušenost i při delších cestách. „Používám měsíční čočky, které se nemusejí na noc vyndávat. Cestoval jsem na hory do Švýcarska asi 15 hodin a žádné problémy jsem s čočkami neměl,“ vzpomíná pan Tomáš.

I když má člověk kontaktní čočky, které vydrží v oku delší dobu, může se při delší cestě autem cokoli přihodit. „Doporučuji mít s sebou malý roztok, kdyby náhodou museli čočku z oka vyjmout, aby ji mohli omýt v roztoku určeném pro kontaktní čočky. V žádném případě je neoplachujte normální vodou. Také se může stát, že čočka praskne nebo vypadne z oka, takže je vhodné mít při sobě i náhradní pár čoček,“ varuje Balíková.

Trendem poslední doby jsou kontaktní čočky, které se zvlhčují s každým mrknutím oka. Při zapnuté autoklimatizaci je určitě oceníte. „Hlavní problémy s klimatizací odpadají. Samozřejmě záleží na kvalitě slzného filmu každého nositele, ale pokud s vysušováním má problémy, je dobré mít u sebe umělé slzy, které si do oka aplikuje, a vše by mělo být v pořádku,“ doporučuje Balíková.

Při volbě mezi brýlemi a kontaktními čočkami jde často o zvyk. Nejdůležitější však je, abyste korekci zraku nezanedbávali – zvlášť za volantem.

Spustit audio