Dvacet jedna reminiscencí klavírního vysloužilce - Vlastimil Lejsek

Vlastimil Lejsek (1927–2010) byl pianista, skladatel, pedagog a zakladatel klavírního dua (se svou manželkou Věrou, roz. Královou). V tomto oboru byli oba u nás doslova průkopníky.

Rozsáhlou koncertní činností a nepřeberným množstvím nahrávek v Českém rozhlase a na gramofonových deskách podněcovali autory ke vzniku nových skladeb a premiérovali skladby současných autorů našich i zahraničních. V roce 1978 založili v Jeseníku Mezinárodní Schubertovu soutěž pro klavírní dua, která se dnes svým významem řadí k předním světovým soutěžím.

Vlastimil Lejsek psal jak pro sólový klavír (Preludia, Měsíční suita, Pianisté a koně, Písničky ze sklepa, Sonatella a další), tak pro klavírní duo (Dueta, Balady z Moravy, Brazilské tance, Tanečky mistrů, Sonáta, Quattuor ludibria a další), řadu skladeb věnoval i dětem a mládeži. Sám se přitom za skladatele nepovažoval, i když byl členem Klubu moravských skladatelů. Říkal, že je píšící pianista a že píše pro radost.

21 reminiscencí klavírního vysloužilce, jak už sám název napovídá, evokuje vzpomínky pianisty na autory, s jejichž díly se během svého života setkal.