Houbovec z krkonošských hub mají v česko-egyptské domácnosti v Káhiře každý rok. Jejich tamní přátelé mají rádi bramborový salát

Krkonošský houbovec zavoněl v těchto dnech i v ulicích egyptské Káhiry. To když česká krajanka Kateřina Šaukatová vytáhne z trouby plech s touto tradiční vánoční pochoutkou. Přestože Kateřina žije ve smíšeném česko-egyptském manželství, své tradice si v káhirském domově hájí. A vede k nim i své tři děti, včetně nejstarší dcery Sáry. V Egyptě nejsou oslavy Vánoc tradicí. I tamní křesťanská menšina slaví Vánoce až v lednu a navíc poměrně skromně.

Kateřina Šaukatová připravuje bramborový salát. Okurky do něj jsou její vlastní. S manželem letos oslavili 25. výročí svatby a každý rok slaví Vánoce v káhirském bytě.

„Na Vánoce v České republice jsem byla naposledy před 19 lety, když jsem tam porodila dvojčata. Nedávno jsem byla v Česku za rodiči a musím říct, že jsem po těch letech viděla takovou tu českou vánoční atmosféru.“

Kde najít vánoční atmosféru v Egyptě

Kateřina popisuje, kde se kousek takové dá v Egyptě najít: „Když jdeme do obchodních domů, nebo turistických letovisek, jsou tam ozdobené stromečky, a co se týká domovů, tak mí egyptští přátelé jsou zvyklí, že mám vždy připravené vánoční cukroví, ozdobený stromeček. Rádi se na něj chodí dívat a hrozně mají rádi můj bramborový salát.“

Čtěte také

Vánoce sice nejsou v Egyptě tradicí, ale přístup k nim se mění. 

„Egypťané rádi slaví. A jsou tak vždy rádi, když se můžou k něčemu připojit. Hlavně mladí lidé si dělají posezení, dívají se spolu na americké vánoční filmy, ne že by slavili Vánoce kvůli víře, nebo nějaké tradici, ale mají nějakou výmluvu se vidět,“ popisuje její nejstarší dcera Sára, jak chápou Vánoce a Nový rok její egyptští kamarádi.

Mezitím hostitelka pokračuje v přípravě vánočního menu: „Ještě nakrájím cibuli, přidám majonézu a hořčici, když tak pak ještě přileju lák. Ale myslím, že salátu trochu sníme ještě před Vánocemi. Záleží, jestli někdo přijde, čekáme návštěvu, takže nabízíme bramborový salát i jí.“

Poklad z Krkonoš

Kateřina pochází z Krkonoš, z vesnice, která se jmenuje Horní Branná: „Mívali jsme hrachovou polévku, ale hlavně moje maminka dělávala a dělává hubovec, neboli hubník. Houby jsem si přivezla, mám zásoby, a za to jsem ráda, ale přiznám se, že houbovec Egypťanům nedělám.“

„Tak, mám nakrájené housky, ty zaleju mlékem, přidám vajíčka, dala jsem tam už rozmačkaný česnek, dáváme doma uzené, houbami jsem nešetřila,“ popisuje Kateřina přípravu houbovce.

To jsou houby krkonošské? „Ano, krkonošské.“ A ten houbovec se jí studený? „Ne, teď jsem to zamíchala, vymažu to máslem, naliju do pekáčku a dám to péct, a za chvilku bude hotový.“

I stromeček se najde

Tohle je pro vás také obřad před Vánoci, že společně zdobíte stromeček?

Ingredience
  • 3 rohlíky
  • 3 celá vejce
  • 2 dcl mléka
  • hrst sušených hub
  • 3 dcl vývaru
  • trochu muškátového oříšku
  • 1 stroužek česneku
  • 50 g slaniny/uzeného
  • ½ cibule
  • olej, oříšek másla, strouhanka (na vysypání formy) 

„Vždycky se snažíme co nejdřív, rádi to děláme dopředu, protože atmosféra a stromek vypadají v obýváku hezky, a když vejdeme a maminka má puštěnou českou televizi s pohádkami, tak to dodává takový ten vánoční šmrnc,“ prozrazuje Sára.

A tady se něco děje! „Ano, houbovec můžeme vytáhnout,“ a krásně voní! „Bude i skvěle chutnat! Jíme ho takhle rovnou.

Houbovec, neboli hubovec, vypadá krásně, úplně zlatavě. A jak chutná!

Spustit audio

Související