Hudba pro 18 strun - Michal Nejtek

"I have only one burnin´desire – let me stand next to your fire!" (Jimi Hendrix)"Skladba Hudba pro 18 strun (1999) měla být původně poctou fenomenálnímu kytaristovi. Pak jsem ale prohlédl a pokorně si sám přiznal, že snaha o napodobení jeho hudby musí nutně skončit neúspěchem.

To jediné, co nakonec z Hendrixe ve skladbě zůstalo, jsou dva akordy (cis moll 7, h moll 7), které mi posloužily jako materiálový základ. Základní myšlenkou, sjednocující pětidílnou formu složenou z vnitřně kontrastující hudby, se stalo používání určitých loci communes, hudebních momentů společných více částem skladby. V každé části pak byly tyto momenty použity ve zcela odlišném kontextu – tu jako spojovací článek formy, tu jako ostinato atd. V partituře je předepsáno použití kytarových efektů (flanger a wah-wah pedál), to nicméně není nezbytné. Smyčce nejsou amplifikovány."

Michal Nejtek (nar. 1977) píše symfonickou i komorní hudbu, věnuje se scénickým projektům. Skládání a hraní hudby považuje za něco na způsob dobrodružné procházky džunglí, a proto ho to baví.
Michal Nejtek

obsazeníel guit, vno, vla, vclmateriálpartitura, partynakl.č.R-CHF 009cena265,- Kč