Jak lidé v době baroka slavili přelom roku v klášteře, na zámku a ve městě

2. leden 2021

Markéta Králová převypráví žertovné silvestrovské koledování části minoritské komunity, slavnost Tří králů se žehnáním vody, kadidla a zlata a obřadné zakončení celého vánočního období, což tehdy připadalo na Hromnice, jako i blízký vztah krumlovského panovníka knížete Josefa Adama ze Schwarzenbergu a představeného minoritů Sperla.

Jako o Vánocích takřka v závěru minulého roku, tak i nyní na samém začátku nového roku otevřeme v českokrumlovské klášterní kronice pasáže z 2. čtvrtiny 18. století a načrtneme, jak v baroku v klášteře, na zámku a ve městě lidé žili a slavili přelom roku.

autor: Petr Kronika
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.