Jan Šťastný na Zlín Film Festivalu: Žiju život nomen omen

30. květen 2022

„Sdílet zážitek s někým v kinosále, koupit si popcorn, to se doma nahradit nedá.“ Na 62. ročník zlínského filmového festivalu dorazil i herec Jan Šťastný. Vrací se vlastně domů. Coby rodák se tady také tak cítí.

Když srovnává tempo a rytmus Prahy a Zlína, říká: „Když přijedu sem, tak tempo zvolní. V Praze všichni pořád někam spěchají, každý na každého křičí, pořád se něco nestíhá. Tady se udělá stejné penzum práce a tyto atributy jako křik, spěch, povykování, pobíhání tady vůbec nevidím. Proto to tady mám tak rád.“

„Žiju život nomen omen. To neznamená, že bych v životě neměl trable, ale myslím si, že je dobré se na život koukat z té lepší stránky.“
Jan Šťastný, herec a dabér

V dospívání tíhnul ke studiu medicíny i stavařině. V amatérském divadelním souboru ho připravili na zkoušky a tak si řekl, proč to nezkusit. „Pikantní na tom je, že mi to bylo jedno… a ono to vyšlo. Až někdy ve třetím ročníku jsem si k tomu našel vztah a dneska už bych neměnil. A jestli mě už jako dítě napadlo, že bych mohl být někdy na plátně? Ani náhodou!“

Jak vzpomíná na „zlaté časy dabingu“? A co pro něj znamená potlesk diváků po představení? Poslechněte si Apetýt, který jsme vysílali z obchodního centra Zlaté jablko ve Zlíně.

autoři: Jarka Vykoupilová , lop
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.