Josef Baxa: Prezident musí umět kritiku ustát. Její trestání je návrat do minulosti

21. listopad 2016

Třetina poslanců podepsala předlohu novely, která chce až ročním vězením trestat urážky včetně příliš silné kritiky prezidenta. Měl by se do Trestního zákoníku vrátit trestný čin veřejného hanobení prezidenta?

„Jednoznačně ne,“ říká předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. „Tohle patří do části historie našeho trestního práva, na kterou nejsme pyšní. Je zásadní omyl to vracet.“ Podle Baxy se jedná jen o další pokus, jak zase „ukrojit“ ze svobody projevu. „Ochrana osob, které zastávají nějakou veřejnou funkci, je dostatečná.“

Soudy prý už opakovaně konstatovaly, že osoby z veřejného prostoru musí unést vyšší míru kritiky i zásahů do soukromí než běžní občané. „My sice o prezidentovi mluvíme jako o hlavě státu (v setrvačnosti trůnu a Hradu), ale je to jen první úředník státu. A když se účastní politického života, tak rány rozdává a někdy je i sám chytne.“

Prezident není monarcha

Baxa připouští, že existují země, které mají ve svých právních řádech ochranu hlavy státu zakotvenou. Jde ale hlavně o monarchie, kde panovníci nejsou běžnou součástí politiky.

„Nebo je ten paragraf zapomenutou součástí zákoníku a najednou ho někdo vytáhne na světlo. Hned se ale začne diskutovat o jeho vyškrtnutí.“ Baxa naráží na nedávný případ z Německa, ve kterém šlo o trestání urážky tureckého prezidenta Erdogana.

Změna Listiny práv a svobod nic neřeší

Podobně jako novelu zákona o úrážce prezidenta Baxa odmítá i návrh poslance Jeronýma Tejce zpřísnit azylový zákon a změnit Listinu základních práv a svobod. „Neopírá se to o realitu. ČR přece nemá žádný uprchlický problém. A ani změna Listiny nás nezbaví mezinárodního závazku poskytovat azyl pronásledovaným.“

autoři: zis , ert , Josef Baxa
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.