Jsme středně vyspělá a ekonomicky úspěšná země, tvrdí ekonom. Podle experta teď ale mírně rostl počet lidí bez domova

25. prosinec 2021

Česko dohání vyspělou Evropu. Aspoň podle makroekonomických údajů dosáhl hrubý domácí produkt ve standardech kupní síly v přepočtu na obyvatele 94 procent průměru Evropské unie. Podle Daniela Svobody, šéfa pražské odbočky nevládní organizace Naděje přesto stoupá počet lidí bez domova, ačkoliv v posledních letech byl trend klesající. „Bývají to třeba lidé, kteří ztratili v pandemii práci a ubytování. A teď hledají cestu, jak z krize ven.“

Ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie jsme na tom opravdu poměrně o dost lépe než před nějakými deseti nebo jedenácti lety. I když se nám to tak nemusí jevit, při pohledu na rychle rostoucí ceny prakticky všeho má za sebou Česká republika desetiletí relativní prosperity, kdy doháněla životní úroveň vyspělejších ekonomik Evropské unie.

Čtěte také

Ale nebylo to bez určitých výkyvů, jak vysvětluje inženýrka Tereza Košťáková z odboru národních účtů Českého statistického úřadu: „To dohánění nebylo úplně plynulé. Vlivem finanční krize a ekonomické stagnace v letech 2012 a 2013 k žádnému velkému posunu nedošlo. Pak ale začala v roce 2014 česká ekonomika růst o hodně rychleji, než byl v té době unijní průměr.“

Jenže takové poměrné zlepšování ve srovnání s jinými zeměmi nemusí nutně znamenat, že se máme celkově lépe. Spíš ukazuje, že si jinde od vypuknutí pandemie covidu-19 začátkem roku 2020 pohoršili víc než lidé v Česku.

Čtěte také

„I když se hrubý domácí produkt v České republice loni propadl o 5,8 procenta, evropský průměr klesl ještě víc,“ srovnává Košťáková z Českého statistického úřadu.

David Marek, hlavní ekonom pražské odbočky auditorské a konzultační společnosti Deloitte, považuje takové statistiky za potvrzení relativně dobrého stavu naší ekonomiky: „Pokud se česká ekonomika dostala na 94 procent evropského průměru, dá už se říct, že jsme středně vyspělá a ekonomicky úspěšná země v našem prostoru.“

To je důležité psychologicky ale zároveň to vysílá důležitý signál velkým investorům, říká Marek:

„Za námi už zůstávají země, jako je Itálie, Španělsko nebo Portugalsko. To je jasný signál, že jsme schopní se stále přibližovat těm nejvyspělejším zemím. Samozřejmě že takové Německo, Rakousko nebo Nizozemsko jsou pořád výrazně před námi. Ale vidíme, že se ten jejich náskok snižuje a my jsme schopní v té ekonomické konvergenci schopní pokračovat.“

V pořadu Zaostřeno Víta Pohanky uslyšíte pomyslný seznam hlavních úkolů pro novou vládu. David Marek doporučuje hlavně snižování tempa nebo i celkovou eliminaci zadlužování, investice do infrastruktury, vědy a výzkumu a vzdělání. Pohled na „papírovou prosperitu“ očima těch nejzranitelnějších spoluobčanů přiblíží Daniel Svoboda.

autor: Vít Pohanka
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka