K čemu se používá modulační procesor?

30. leden 2015

Modulační procesor (ne zcela správně "optimod") je zařízení, které upravuje zvuk (modulaci) s ohledem na vysílání na vysílačích. Zařízení je obvykle umístěno na konci řetězce studiové technologie nebo přímo na vysílači. Podstata úpravy modulace spočívá v omezení špiček signálu a ve snížení dynamiky (poměru maximálních a minimálních úrovní signálu) modulace a v následném zesílení upraveného signálu. Výsledkem by měl být na poslech hlasitější zvuk, který ale nepřekračuje jisté normované a definované úrovně.

Míra snížení dynamiky se nazývá komprese. Menší komprese je vhodná pro hudbu, zvláště klasickou, pro slovo je vhodná komprese větší.

Modulační procesor nejvíce ovlivňuje charakter stanice, to, jak "zní" a jak je z rádia slyšet. Je rozdíl mezi nastavením pro stanici, která hraje populární hudbu, klasickou hudbu nebo zprávy. Navíc dojem a líbivost zvuku je subjektivní pocit, proto je velmi obtížné najít nejvhodnější nastavení takového zařízení.

Český rozhlas používá tato zařízení na většině svých vysílaných programů, nastavení je však zvoleno s menší mírou komprese tak, aby nebyl tolik ovlivněn přirozený charakter zvuku. Vzhledem k silné konkurenci soukromých stanic je však snaha dosáhnout také hlasitějšího, modernějšího zvuku.

Spustit audio