Karel Weinlich: Nikdy jsem se nesetkal s hercem, který by odmítl dělat v pohádce

8. březen 2013

Poslechněte si rozhovor plný vzpomínek na práci s Vojtou, Kohoutem, Švehlíkem,  Högerem nebo Lukavským. Řadu z nich rozhlasový režisér i imituje.

„Pohádky měly taky tu výhodu, že se nedaly tak lehce politizovat,“ vzpomíná v rozhovoru s Janem Cimickým král rozhlasových pohádek Karel Weinlich. „Navíc jsem se za celou dobu nesetkal s jedním jediným hercem, který by odmítl, pokud měl čas, dělat v pohádce.“

„Oni si i rádi odskočili od Part brusičů Karhanů a Rudých září nad Kladnem a šli se, jak říkal pan profesor Lukavský, měnit v kozly. Já nemohu zapomenout, jak pan Höger a pan Brodský u mě dělali kobyly v Čapkově pohádce. Přijali to s ochotou. A vydováděli se náramně.“

autoři: Jan Cimický , Karel Weinlich
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.