Každý by měl mít svůj kufříček první pomoci, radí psycholožka Laura Janáčková

10. listopad 2020

Buď si v době koronaviru začnou lidé druhého vážit, nebo vyplavou naplno problémy, které ve vztahu dřív byly a neřešily se, říká psycholožka Laura Janáčková.

„Řada párů prožívá stres i na dovolené. Teď je situace podobná, ale čas je mnohonásobně delší a vyžaduje psychickou odolnost. Nejlepší je dobře si plánovat čas. Někdy si partneři myslí, že když má jeden z nich home office, tak se může věnovat rodině. Ale on potřebuje pracovat. Je potřeba, aby každý člen rodiny měl čas pro sebe, svůj klid.“

Rada psycholožky: Vytvořte si řád a hledejte pozitiva

Jak ale řešit situaci rodiny ve dva plus jedna? „Pořád je to o organizaci,“ radí Laura Janáčková. „Procházky jsou povolené, všichni mohou odejít na chvíli ven a pročistit si hlavu. Sociální izolace zvyšuje napětí, i u dětí. I tady je třeba, aby platil řád, kdy je čas k učení, ke kontaktu s kamarády. Je dobré hledat pozitiva, abychom doma neztratili náladu.“

Mnozí rodiče se cítí přetížení. Ve dne pracují, večer dělají s dětmi úkoly. Čas na sportování nebo pobyt venku nezbývá. "Já bych se přimlouvala, aby se děti nepřetěžovaly. Bylo by dobré řešit situaci s učitelem. Ten zápřah vyvolává napětí a to se odráží v rodinách,“ dodává Laura Janáčková. „Každý by měl mít svůj kufříček první pomoci. Může tam být písnička, film, dobré kafíčko, telefonování. Vytáhněte je, když budete potřebovat.“

Jak řešit v době koronaviru vztahy na dálku? Co dělat, když nedokážete být s partnerem 24 hodin denně v jedné místnosti? Co když v době koronaviru ztratíte blízkou osobu?

Spustit audio

Související