Květen považovali naši předkové za nejkrásnější období

14. květen 2022

Pátý měsíc v roce získal pojmenování podle rozkvetlé přírody. Zejména od devatenáctého století se díky Máchově poezii toto období proměnilo v „lásky čas“.

S květnem souvisí ale také několik zákazů. Podle lidové tradice se například v tomto měsíci nesměly konat svatby.

„Důvodem bylo to, že většina lidí vstupovala do svazku v panenské čistotě. Jejich potomek by se narodil do období konce zimy, kdy docházely zásoby,“ vysvětluje etnograf Hanáckého muzea v přírodě Josef Urban.

Měsíc květen zahajuje tradiční stavění májky. Podle Josefa Urbana májka symbolizuje úrodnost a nový život. Vzhledem k náročnosti stavění má i svůj sociální rozměr. Například utužuje vesnickou komunitu při společné práci.

Více o tomto lidovém zvyku, ale také například o pálení čarodějnic, které mu zpravidla předcházelo, se dozvíte v našem seriálku.

autoři: Petra Ševců , Kateřina Herelová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.