Ladislav Hejdánek: Tvorba protestem nebo protest tvorbou?

24. duben 2021

Esej z konce 60. let psaný na výzvu Vratislava Effenbergera pro první číslo surrealistické revue Analogon. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Jaroslav Someš
Připravil: Petr Gojda
Režie: Petr Mančal
Premiéra: 24. 4. 2021

Před rokem, 28. dubna 2020, zemřel filozof Ladislav Hejdánek, někdejší mluvčí Charty 77, žák Emanuela Rádla a Jana Patočky, emeritní profesor Evangelické teologické fakulty UK. Myslitel, který v disentu proslul samizdatovými Dopisy příteli, v nichž od roku 77 reagoval na aktuální politické a společenské dění a na vývoj, stanoviska a vnitřní polemiky Charty 77.

Předkládaný esej, ve kterém se Hejdánek zaměřuje na rozdíly mezi protestem a tvorbou, byl napsaný na sklonku 60. let pro revue českých surrealistů Analogon na popud Vratislava Effenbergera, otištěn byl ale až po revoluci. Stal se také součástí souboru studií a esejů O umění, který uspořádalo nakladatelství Oikuméné v roce 2014.

autor: Petr Gojda
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.