Lenka Šmerdová, jediná žena v české armádě s generálskou hvězdou

20. září 2018

Před 11 lety se stala první plukovnicí v české armádě a před rokem první generálkou. Lenka Šmerdová má za sebou 30 let získávání nových rekrutů i armádní marketing. Plní i funkci poradkyně náčelníka generálního štábu pro rovné příležitosti žen a mužů v armádě. Pro práci v armádě se prý rozhodla už na základní škole.

Čtěte takéVýjimečné ženy Česka. Jaký je jejich pracovní den? Poslechněte si reportáže Zdeňky Trachtové

Přestože vojačkou toužila být už od dětství, podle Lenky Šmerdové byly začátky těžké: „Pamatuju si, když jsem nastoupila do armády někdy v 1984 roce, že na první vycházku jsme se s kamarádkami hodně těšily. Ne vždycky bylo to chování veřejnosti příjemné. Ani armáda tehdy nebyla připravena na takové množství žen jako dneska.“

Od povolání Lenku Šmerdovou ale nikdo neodrazoval, rodiče i učitelé ji naopak podporovali. Původně chtěla být spojařkou, ale když v armádě odhalili, že má za sebou ekonomickou školu, nabídli Lence místo na personálním oddělení. Pohltilo ji to tak, že se tomu věnovala celou svou kariéru.

Každý rok musí vojáci absolvovat výroční přezkoušení, což je soubor disciplín, na základě kterých jsou hodnoceni. Test se zkládá z několika disciplín. Například 12minutový běh, kde je daný určitý počet kilometrů, které musíte za konkrétní známku  uběhnout. Pak jsou to třeba kliky a plavání.

Lenka figuruje i jako poradkyně náčelníka generálního štábu v oblasti rovnosti žen a mužů v armádě. Co se týče množství žen v armádě, jsme na tom dobře: „U nás jsou dána kritéria, a pokud je žena splní, tak může být na konkrétní pozici zařazena. Je řada podplukovnic a majorek, které postupují, jezdí do zahraničních misí, jsou šikovné.“

Ženy v uniformách nebyly vždycky přijímány tak, jak by si zasloužily, jak by to jejich postavení mělo být oceňováno. Ale myslím si, že tím přibýváním žen a začleňováním se do různých oblastí jsme si to svoje místo vydobyly. A dneska když jste schopná plnit ty úkoly, normy, které jsou dané na tu pozici, tak si to svoje renomé člověk vybuduje.
generálka Lenka Šmerdová

Postavení žen v české armádě se podle Lenky Šmerdové prosazovalo postupně. Dnes už v ní figurují tři plukovnice a několik podplukovnic i majorek. Věří Lenka Šmerdová, že na špici české armády budou přibývat další generálky? „Neříkám, že nás bude několik, ale určitě bude nějaká, která mě vystřídá.“

Některé pozice v armádě vyžadují podle Lenky větší časovou náročnost i větší fyzickou připravenost: „Záleží na ženě, jestli to chce podstoupit. A myslím si, že máme ženy dneska zastoupené i v takových netradičních, mužských profesích, jako pilotky, pyrotechničky,… Takže i u dělostřelců jsou děvčata. Myslím, že tyto skutečnosti potvrzují to, že ta rovná příležitost tu skutečně je.“

autoři: Zdeňka Trachtová , kpk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.