Minietiketa: Žena chodí vpravo, ale…

14. leden 2013

„Šli jsme večer domů z návštěvy u známých a manželka mi vyčetla, že si jí nevedu po pravé ruce. Pokud bych to ale udělal, tak by na úzkém chodníku byla blízko docela frekventované silnici a to mi nepřipadalo vhodné…“ popisuje pan Jaroslav z Ústí nad Labem. Tak jak to je?

Milan Knotek, znalec etikety: „Moc děkuji za tuhle otázku, protože dokonale ilustruje situační kontext etikety, dokazuje, že etiketa není fundamentem a že je možné s ní pracovat podle momentálních okolností. Situace, kterou Jaroslav popsal, je v našem životě poměrně častá a musím našeho posluchače uklidnit – vyhodnotil jste to velmi dobře!“

Alena Perková, moderátorka: „Neměla ale pravdu manželka? Etiketa říká, že si muži vedou ženy vpravo.“

Milan Knotek, znalec etikety: „To je pravda, ale v případě pana Jaroslava je silnějším motivem bezpečí jeho partnerky, která by při otrockém výkladu společenských pravidel šla několik desítek centimetrů od projíždějících automobilů... A ani o komfortu, který bychom měli ženám prokazovat, tady nemůže být řeč. Takže ještě jednou – Jaroslav to udělal opravdu nejlépe, jak mohl.“

Alena Perková, moderátorka: „No a co kdyby ten chodník byl tak úzký, že by muž a žena museli jít za sebou. Kdo jde první?“

Milan Knotek, znalec etikety: „V tomto případě by měla jít vpředu žena – muž na ní tak dobře vidí, a kdyby třeba zaškobrtla, má šanci zareagovat. Pokud by šel muž před ženou, nevidí nic a pomoci nemůže.“

Alena Perková, moderátorka: „Napadá mě – jak je to s mužem a ženou na přechodu?“

Milan Knotek, znalec etikety: „Jednoduše – zase platí bezpečnostní hledisko. Muž by měl jít po přechodu vždycky tak, aby byl on blíže blížícímu se automobilu. Nemusím asi vysvětlovat proč.“

autoři: mkt , Alena Perková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.