Mnoho kuchařů neumí vařit obyčejné houskové knedlíky

První knedlíky připravovali  v Číně asi před dvěma tisíci lety. Do evropských kuchyní si našly cestu v 18. a 19. století. O století později už se hřály nejen ve vodě, ale i na výsluní oblíbenosti strávníků. Mezi nejoblíbenější patří ty houskové. Proč je kuchaři nevaří správně?

Těm z mouky předcházely masové knedlíky. A když byla neúroda obilí, přihlásily se o slovo ty bramborové. Knedlíky se zpočátku nevařily, ale pekly. A nebyly přílohou, ale hlavním jídlem. Existují jich desítky druhů ve stovkách variant.

„Aktuálně u nás máme 300 druhů knedlíků,“ říká Petr Kosiner, šéfkuchař ze společnosti Knedlíky Láznička, který má knedlíky jako životní vášeň. Ukazuje, jaké bohatství chutí knedlíky v tradiční české kuchyni nabízejí. „V kuchařce, kterou jsem napsal, ve Velké knedlíkové kuchařce, tam je 144 druhů, a 40 druhů knedlíků vyrábíme každý den.“

Mezi knedlíky řadíme i knedlíčky do polévky. Játrové, nebo různé nočky. „Děláme speciální knedlíčky i pro rybí polévky, třeba z candáta.“

Tajemství houskového knedlíku

A v čem tkví tajemství nadýchaného houskového knedlíku? Podle Petra Kosinera v ruční práci. „Pokud použijeme mísu a vařečku, knedlík bude stokrát lepší než připravený v robotu. Těsto mícháme tak dlouho, dokud se v něm nezačnou tvořit bubliny. Nesmí být příliš husté. A prosím, nikdy nezapomínejme přidat pravou housku. Mnoho kuchařů na ni zapomíná nebo vůbec neví, že do něj patří kostičky housky. Ale díky ní mají knedlíky své jméno. Houska se přidává až nakonec. Těsto poprášíme moukou, vypracujeme, knedlík vložíme do osolené vroucí vody a vaříme 10 minut z každé strany.“

A když je na přípravu knedlíků málo času? „Já tomu moc neholduju, ale dá se připravit knedlík z kypřícího prášku. Takový recept se hodí třeba pro maminky s malými dětmi, které nemají času nazbyt. To znamená: mouka, sůl, kypřící prášek a houska se smíchají, přidá se vejce, trocha mléka nebo i vody, zamíchá se, vytvaruje šiška, hodí se do vařící vody a knedlík je za 10 minut hotový.“

Ve vodě vařené kynuté knedlíky propícháme vidličkou nebo špejlí, aby pára vyšla ven a nesrazily se. Krájíme je režnou nití, případně kráječem knedlíků, ten ale knedlík trochu stlačí. Bramborové knedlíky můžeme nakrájet tenkým nožem namočeným ve vodě. Knedlík se dá zamrazit jako chleba. Ale co s tím načatým? „Zabalíme do vlhké utěrky, snese i klasickou fólii, a dva dny v lednici by měl vydržet.“

Neohřívejte knedlíky v mikrovlnce

Až dostaneme na knedlík chuť, ohřejeme si ho na pařáčku. „V mikrovlnce určitě ne, ta mu bere vodu. Na pařáčku vodu nabírá, aby byl zase krásně kyprý.“

Někdo rád plněné knedlíky, masem, uzeninou, houbami, špenátem, nebo ty ovocné, jahodové, meruňkové, borůvkové. Knedlíky ale mohou mít ingrediencemi obohacené přímo těsto, nejen houskou, ale taky nasekanými listy mladých kopřiv, strouhanou mrkví, sýrem, bylinkami, zeleninou nebo zelím. K méně tradičním patří knedlíky rýžové, jáhlové, perníkové nebo žitné. A co byste řekli na pralinkové knedlíky? Podívejte se na recept do knedlíkové kuchařky, myslím, že to nebudou jediné knedlíky, které vás překvapí.