Na hrobě bych měl rád napsáno, že nefotím jen balkony, usmívá se fotograf Tomáš Třeštík

16. únor 2021

Balkonové fotky patří mezi jeho nejznámější díla. „Trochu se tomu směji. Nápad  vznikl úplnou náhodou a nepovažuji ho za nekonečně úžasný,“ vysvětluje v Blízkých setkáních.

Na jeho balkoně vznikla řada fotografických portrétů. „Projekt získal tak velký dopad tím nekonečným opakováním. Fotky vznikaly v době, kdy bytem procházela spousta lidí a balkonová kompozice se mi líbila. Neberu ho ale úplně vážně a na hrobě bych měl rád napsáno, že nefotím jen balkony. Ale každopádně mě to baví a mám balkonovky rád,“ přiznává Tomáš Třeštík.

Sběratel lidí

„Vždy jsem tíhl k opakování fotek, mám rád jejich série. Je to asi i vliv mámy, která se zabývá časosběrným dokumentem, přiznává fotograf. Na mém balkoně lidé stárnou a mění se. Fotím je několikrát v různých životních obdobích. Mám tam svoje děti jak rostou. Manželku Radku když byla těhotná, pak s oběma dětmi.

Asi to zní pitomě, ale já ty lidi vlastně sbírám. A je mi líto, když mi ve sbírce někdo chybí,“ dodává Tomáš Třeštík.

Koho by si rád nafotil? Co všechno má ve své sbírce? O čem je jeho nová kniha?

autoři: Tereza Kostková , mis

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.