Násilné scény v Historii českého zločinu

Posláním cyklu není šokovat brutalitou, ale formou dokudramatu přiblížit proměny forem a metod práce české kriminalistiky od roku 1918 do současnosti.

Dobrý den, pane Pokorný.

Ve středu 23. 10. 2019 jsem si několik minut před 19. hodinou pustil rozhlasovou stanici Dvojka a z rádia se, k mému zděšení, linula citace z pitevního protokolu kdysi zavražděného kojence… Citace byla, jak jsem se následně dozvěděl, z pravidelného středečního pořadu Historie českého zločinu. Po skončení tohoto pořadu hlasatelka příjemným hlasem ohlásila, že následuje večerníček Hajaja pro nejmenší. A tady je můj dotaz: opravdu si, pane Pokorný, myslíte, že bylo vhodné zařadit takovýto druh pořadu těsně před večerníček pro děti? Nepřehání se to poslední dobou se zařazováním pořadů s kriminální tématikou do veřejnoprávních médii? Viz neustálé upoutávky na pořad "Vražedné léto" v ČRo 2 a v nekonečné sérii kriminálních příběhů na ČT 1. Děkuji za Vaši odpověď.

S pozdravem

V. L.

___________________________________________________________________

Vážený pane inženýre,

děkuji Vám za kritickou reakci na zařazení pořadu z cyklu Historie českého zločinu do podvečerního času. Dovolte krátkou charakteristiku cyklu Historie českého zločinu. Jeho cílem není šokovat brutalitou. Posláním tohoto cyklu je formou dokudramatu přiblížit proměny forem a metod práce české kriminalistiky od roku 1918 do současnosti. Je to těžká práce, která slouží celé společnosti a zaslouží si pozornost a uznání. Scénáře jsou připravovány ve spolupráci s Muzeem policie ČR a s významnými specialisty oboru. Celý cyklus po stránce rozhlasové realizace garantuje dokumentaristka Bronislava Janečková, jejíž práce byla nejednou oceněna na domácím i mezinárodním fóru.

Je ovšem pravda, že v některých dílech se objeví kvůli charakteristice práce kriminalistů syrové detaily. A zde s Vámi souhlasím a kladu si stejnou otázku jako Vy, tedy jestli tyto díly cyklu zařazovat do vysílání v odpoledních hodinách, nebo je ponechat na vhodnější vysílací dobu, nejlépe po 22. hodině. V tomto smyslu Váš kritický podnět projednám s šéfredaktorem Dvojky Ondřejem Nováčkem. Váš dopis považuji za užitečnou zpětnou vazbu.

Souhlasím s Vámi i v tom, že ve veřejnoprávním médiu nemá prvoplánová tematizace násilí všeho druhu místo. Projekt Vražedné léto měl sice název, jehož nadsázka několika posluchačům, kteří mi napsali, vadila, ale přinášel především klasické hodnoty české i světové literatury od Karla Čapka po Chestertona a Doyla.

Se srdečným pozdravem a přáním klidného prodlouženého víkendu

PhDr. Milan Pokorný, Ph.D., ombudsman Českého rozhlasu