Noční běh pro Světlušku přinesl pro nevidomé více než 1,3 milionu korun

2. květen 2014

Téměř 3 tisíce běžců přišlo v úterý 29. dubna do pražské Stromovky, aby s čelovkami vyrazili do nočního parku a pomohli nevidomým. Na start Nočního běhu pro Světlušku se postavili vidící i nevidomí, kteří běželi s traséry. Třetí ročník charitativního běhu přinesl nevidomým více než 1,3 milionu korun!

„Nečekala jsem, že tu bude tolik lidí, atmosféra s čelovkami je nádherná. Tomu se denní závod nemůže vyrovnat. Bohužel jsem kvůli zdravotním komplikacím nemohla běžet jako trasér, ale věřím, že příští rok si to vynahradím,“ řekla biatlonistka Gabriela Soukalová, která přišla letos do Stromovky účastníky běhu podpořit.

„Jsme nadšeni z rekordního počtu účastníků,“ uvedl Přemysl Filip, ředitel Nadačního fondu Českého rozhlasu, a dodává: „Děkujeme Jakubu Herešovi, Davidu Podholovi a Martinu Skálovi, kteří před dvěma lety s tímhle úžasným nápadem za Světluškou přišli a dokázali ho také zrealizovat.“

Běh pro Světlušku je pro nás srdeční záležitost a jsme moc rádi, že se letošní ročník podařil a naše očekávání ohledně počtu účastníků i výtěžku se naplnila. Děkujeme všem, pro které má běh potmě také smysl,“ říkají Jakub Hereš, David Podhola a Martin Skála.

Letošní běh si nenechala utéct také řada umělců i sportovců – herci Pavel Nový a Martin Kraus, herec a komik Lukáš Pavlásek, kapely Eddie Stoilow a Republic of Two, kajakář Vavřinec Hradilek a běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová. Chvíli před startem také stihl do Stromovky přiběhnout herec Ondřej Vetchý, který spolu s Gabrielou Soukalovou, zlatou olympijskou vítězkou Evou Samkovou a hercem Davidem Novotným běh odstartovali. „Podpořit Světlušku je super a je to fakt jednoduchý. A vidět za sebou celý ten roj Světlušek vypadá hrozně hezky,“ říká Eva Samková a Ondřej Vetchý dodává: „Jsem fascinován množstvím lidí všech generací, kteří prezentují takto uvědomělou činnost s nadšením a optimismem.“

Přátelé, kamarádi, my Vám ty medaile přivezeme. Hlavně, když budete svítit,“ řekl Pavel Nový, který se účastnil i obou předchozích ročníků běhu.

Ani pro Vavřince Hradilka to letos nebyla premiéra, který si roli traséra vyzkoušel loni. „Baví mě myšlenka, že nevidomí a vidící společně sdílí prostor ve tmě.“

„Je to fajn trend, že běžců, a tím pádem i peněz na podporu nevidomých, přibývá. Desátý ročník dá určitě už tak 50 milionů,“ uvedl David Novotný, který se běhu zúčastnil poprvé.

Roli traséra si letos vyzkoušel také Martin Kosobud, výkonný ředitel Privátního bankovnictví ČSOB, generálního partnera Světlušky. „Běžel jsem jako trasér s Markem Moflárem a moc jsme si to užili. Týden před startem jsme si spolu byli tréninkově zaběhat, abychom se sladili. Byl to pro mě nádherný zážitek - jak ze samotně tratě, tak z atmosféry celé akce,“ podělil se s námi o svoje dojmy Martin Kosobud, a Martin Moflár k tomu dodává: „Sehráli jsme se fakt rychle, to musím potvrdit. Je to něco jinýho, když se potkají dva lidi, kteří jsou zvyklí závodit. Pan Kosobud mi dával instrukce – teď doleva, teď doprava, zrychlíme, vlastně mluvil pořád, po celou dobu, kdy jsme běželi….

„Já sice nejsem sporťák, ale bylo úžasný slyšet to dusání tisíců párů nohou kolem mě. Dokonce jsem slyšel někoho říkat, že to zní, jako když prší,“ s úsměvem říká Zdeněk Rybák, nevidomý kavárník z Kavárny POTMĚ, který se letos běhu účastnil poprvé.
Světluška děkuje Isostaru, hlavnímu partnerovi Nočního běhu, který kromě finančního daru zajistil také občerstvení pro účastníky. „Bylo pro nás velkým potěšením již po druhé podpořit tak výjimečnou akci jakou Běh pro Světlušku je. Navíc velmi oceňujeme lidskost a solidárnost všech běžců i organizačního týmu, což vedlo k nezapomenutelné atmosféře celého běhu. Již nyní se těšíme na Běh pro Světlušku 2015,“ uvedl Petr Čáp, ředitel společnosti.
Velký dík patří i všem dalším partnerům, kteří poskytují Světlušce své služby a produkty zdarma nebo za symbolické částky, a také všem dobrovolníkům, bez jejich pomoci by se běh nemohl uskutečnit. Děkujeme!

Spustit audio
autor: Nadační fond Českého rozhlasu