Ostrava sbírá staré snímky města

28. duben 2018
Zprávy , Zprávy

Ostravský magistrát začal sbírat dobové fotografie města z let 1918 - 1989. Dobrovolníci mohou své snímky zasílat elektronicky nebo přinést do místního archivu, muzea, případně knihovny. 

Magistrát z nich pak vytvoří fotoalbum ke stoletému výročí republiky. Snímky mají zachytit městský život během 20. století.

"Na fotkách mohou být záběry z rodinného a společenského života z doby okupace, vzniku republiky nebo události osmičkových roků 1938, 1948, 1968. Mohou znázorňovat úplně běžný život, politické a jiné zajímavé události," říká mluvčí města Andrea Vojkovská.

Ostravská městská nemocnice léčí lidi už 170 let. Výročí oslaví několika akcemi

Městská nemocnice Ostrava

Vznik nemocnice v roce 1848 byl tehdy velkým posunem v péči o obyvatele města, kteří se do Ostravy začali houfně stěhovat za prací. Dnes má nemocnice skoro 700 lůžek a 2000 zaměstnanců a patří mezi největší v kraji. Kulaté výročí letos připomene několika akcemi.

Do projektu Století objektivem Ostravanů mohou přispět fotografiemi obyvatelé nebo návštěvníci Ostravy. 

Fotografie poslouží jako podklad pro výstavu, webovou prezentaci i obrazovou publikaci.

Lidé mají několik možností, kam fotografie doručit. Zasílat je mohou elektronicky na adresu fotoalbum@ostrava100.cz nebo je přinést třeba do Archivu města Ostravy, poboček Knihovny města Ostravy, Ostravského muzea nebo Klubu Pant. 

Po oskenování jim budou fotografie, u nichž je vítaný i krátký popis s přibližným datem události, vráceny. Sběr fotek probíhá až do konce září.

autor: Lukáš Kaleta | zdroje: ČTK , Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.