Po padesátce přijďte na urologii, může vám to zachránit život, vyzývá muže lékař Zámečník

4. prosinec 2020

Preventivní vyšetření prostaty po 50. roku věku může pomoci identifikovat i úplně minimální nádor ve tkáni prostaty. „Rizikovým faktorem pro nádor prostaty je především věk. Bylo také zjištěno, že muži určitých etnik mají nádor prostaty častěji, dále je důležitý rodinný výskyt, tedy je zde genetická závislost,“ vysvětluje Libor Zámečník, primář Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Včasné odhalení nádoru prostaty je dnes možné díky takzvanému prostatickému antigenu. „Prostatický antigen se do klinické praxe dostal u nás na konci 80. let,“ říká host Studia Leonardo Libor Zámečník.

Čtěte také

Do objevu tohoto antigenu prevence nádorového onemocnění nebyla tak úspěšná. „Spočívala jen ve vyšetření prostaty konečníkem a celkovým vyšetřením pacienta, eventuálně vyšetření ultrazvukem,“ říká urolog a dodává:

„Proto celá řada pacientů přišla pozdě, kdy měla metastatické onemocnění, tedy kdy vzdálená ložiska nádorů prostaty byla už v kostech nebo v jiných orgánech. Takovému pacientovi nebylo moc jak pomoci.“

Pokud urolog nezaznamená další nádorová ložiska mimo prostatu, léčba postupuje chirurgicky, kdy se odstraní prostata i se semennými váčky. „Od otevřených úkonů se pomalu upouští a nahrazuje je zákrok laparoskopický nebo s pomocí robotických systémů,“ vysvětluje Zámečník.

Další možností je ozařování nádoru prostaty moderními přístroji. „Ty nevytvářejí tolik nežádoucích účinků jako dříve a pacienta bez metastází obvykle považujeme za vyléčeného.“

Nezhoubné zbytnění prostaty

Přibližně 40 procent mužů po padesátce postihuje také nezhoubné zbytnění prostaty. „V některých případech i tito muži musí podstoupit operaci, jinak zbytnělá tkáň prostaty vede k městnání moči v horních močových cestách, což dále může vést až k poškození funkce ledvin,“ konstatuje Zámečník.

„Velká část pacientů je ale spokojena s medikamentózní léčbou a operaci podstoupit nemusí.“ 

Pilulky i implantáty

V případě dalšího mužského neduhu, erektilní dysfunkce, pomáhá až v 95 procentech případů medikace. „Záleží, jak těžký je stupeň dysfunkce, tedy jaké jsou cévy v oblasti penisu a celkově v těle a jak na léky reagují,“ vysvětluje urolog.

Čtěte také

Pilulky jsou první linií léčby poruchy erekce, ale pokud pacient léky užívat nechce nebo nemůže, lékař doporučuje léčbu topickou, tedy místní, kdy se do oblasti penisu injekcí nebo gelem aplikuje látka, která erekci nastaví.“

Třetí linií léčby erektilní dysfunkce jsou penilní implantáty. „K nim přistupujeme po vyčerpání předchozích možností. Operace spočívá ve vložení silikonového implantátu do oblasti topořivých těles.“

„Ty jsou spojeny s balónkem umístěným v dutině břišní s pumpičkou. Použitím pumpičky se přepumpuje tekutina do oblasti penisu a dojde k erekci,“ popisuje Zámečník.

Inkontinenci řeší také implantát

Implantovat lze také svěrač močové trubice, který zabrání nechtěným únikům moči, říká urolog: „Byli jsme prvním pracovištěm, které s touto operací v tehdy ještě v Československé republice začalo.“

Čtěte také

Jedná se o objímku nasazenou na močovou trubici, která je spojena s balónkem naplněným tekutinou a malou pumičkou v šourku. „Několikerým stlačením této pumpičky dojde k vyprázdnění močového měchýře.“

„Nejdůležitější je ale přijít k lékaři včas. V době covidové pandemie jsme se přesvědčili, že jen omezeně lze léčit na dálku. Fyzikální vyšetření prostaty konečníkem je velmi důležité a v tomto případě prevence opravdu zachraňuje,“ zdůrazňuje urolog Libor Zámečník.

Poslechněte si celé Studio Leonardo Andrey Skalické.

Spustit audio

Související