Pomalu, ale jistě. 5G sítě přicházejí, pomohou nastartovat průmysl 4.0 a zrychlí lidem internet

26. květen 2022

Robotické výrobní linky, chytrou domácnost nebo ultrarychlé hraní počítačových her – nejen to umožňuje nová generace internetu, známá jako 5G sítě. Její rozmach ale nebude tak rychlý jako u předchozí 4G sítě, která dostala internet i do té nejzapadlejší vísky. Jednoduše proto, že se to nevyplatí.

Je to vlastně stejné jako s mobilními telefony. Když chcete třeba platit mobilem, tak musíte investovat do chytrého přístroje. Ale když už ho máte, tak si dobře rozmyslíte, jestli se vám vyplatí koupit si nový jen proto, aby se vám data stahovala o něco rychleji.

U sítě 5G není až tak velká motivace rychle provádět upgrade, protože síť 4G relativně dobře vyhovuje řadě uživatelů. Operátoři se v první fázi zaměří na velká města a na logistické areály, výrobní haly apod. Penetrace mobilními zařízeními podporujícími 5G je zatím velice malá,“ přibližuje situaci docent Jiří Vodrážka, vedoucí katedry telekomunikační techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Čtěte také

Jak doplňuje jeho kolega Zbyněk Kocour, větší rozšíření a využívání rychlých sítí není jen záležitostí nové infrastruktury: „Ještě je potřeba připravit na to tarify, protože zásadním způsobem naroste kapacita sítě. A když se vám zvýší možnost z nějakých 20 megabitů třeba na 350, tak když tento limit využijete, tak máte množství dat na měsíc hned pryč. Takže i na to musí operátor reagovat.“

5G pro průmysl

5G síť samozřejmě běžnému uživateli přenese navýšení přenosové rychlosti. V začátcích budování to není příliš razantní nárůst. Je to podmíněno přidáváním dalších kmitočtových pásem. Nicméně je tady jedna důležitá nová vlastnost, kterou 5G sítě přinášejí, a to je podpora průmyslových aplikací s nízkým zpožděním, tedy s takzvanou nízkou latencí. To je jeden ze segmentů, který se teď postupně rozvíjí a bude v dalších letech rozvíjet.“

Pátá generace internetových sítí je primárně určená pro průmysl 4.0 a lidé z toho mohou jen vytěžit. Přenos dat je totiž díky 5G až desetkrát rychlejší. „Když uvedu příklad robotické výrobní linky, kde se montují třeba automobily nebo jiné produkty, pak je tam celá řada dopravníků, které se potřebují pohybovat. Nejsou vázány na žádnou fixní síť, takže potřebují být připojeny radiově, mobilní sítí. A právě pro takováto zařízení – autonomní systémy, roboty – je důležitá rychlá odezva.“

K tomu je ale potřeba vylepšit stávající internetovou síť, což je velmi nákladná záležitost, a to nejen pro operátory. „V první variantě se bude updateovat radiová část a jádro sítě zůstane stejné. To se bude měnit, protože celkově je to velká investice, až v další fázi. Logistické areály a výrobní haly musíme vybavit úplně novou infrastrukturou, která ty služby pro průmysl zajistí.“

Není 5G jako 5G

Už teď se ale lidé mohou setkat s tím, že jejich wi-fi síť má v názvu označení 2G nebo 5G. To ale podle docenta Jiřího Vodrážky rozhodně neznamená připojení na super rychlý internet.

S 5G se operuje různě a může mít i různý význam, protože wi-fi připojení se běžně provozuje v pásmu 2,4 GHz, což je taková ta standardní klasická wi-fi, a pak se v průběhu doby přidalo pásmo 5 Ghz. Takže tím 5G je označováno i to pásmo 5 GHz v rámci wi-fi sítě.“

autoři: Eva Kézrová , als
Spustit audio

Související