Prase je velká zkumavka, v níž se snadno smíchá ptačí chřipka s lidskou, varuje biochemik Konvalinka

22. leden 2023

Ptačí chřipka celosvětově ohrožuje populace divokého i člověkem chovaného ptactva. Její přenos na lidského hostitele je zatím vzácný a dojde-li k němu, jsou průběhy infekce bezpříznakové nebo s příznaky mírnými. Je tedy důvod se tohoto viru obávat?

„Ptačí chřipka je pro biochemika velmi zajímavá,“ přiznává v pořadu Leonardo Plus Jan Konvalinka, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

Čtěte také

Tento virus je velmi odlišný jak od SARS-CoV-2, tak od RS-viru. „Má fragmentovaný genom, takže tam není RNA v jednom kuse, ale je tam osm jednotlivých kusů.“

„To je velmi důležité, protože ptačí chřipka může mít velmi vysokou smrtnost a vybít celý chov ptáků, ale naštěstí je velmi těžko přenosná na člověka. To vás opravdu musí nakažený pták poklovat nebo s ním musíte být ve velmi blízkém kontaktu.“

A i když se člověk ptačí chřipkou nakazí, tak ji nepřenese dál na další osoby nebo velmi málo pravděpodobně. „Ale tímto virem se velmi snadno nakazí prase, lehce se v něm virus šíří, stejně jako lidská chřipka.“

Vlhké a teplé prostředí semeništěm chorob

„Prase si tedy můžeme představit jako takovou velkou zkumavku, ve které setřepete fragmenty ptačích chřipek a viru lidské chřipky a ty se náhodně zkombinují respektive rekombinují.“

Čtěte také

V tomto ohledu jsou nebezpečná místa na planetě ta, kde mnoho vodních ptáků a drůbeže žije v blízkosti velkého množství prasat a lidí. „A to je jihovýchodní Asie. Do toho je to ještě vlhké a teplé prostředí, což je přirozené semeniště pro choroby,“ upozorňuje biochemik.

„A způsobem, který jsem se pokoušel popsat, kdy se fragmentované genomy smíchají uvnitř jednoho organismu a náhodně se zkombinují, vznikají právě ty varianty, o kterých se teď mluví, tedy H5N1, H8N3 a další.“

I ptačí chřipka sama může zmutovat do formy, která bude přenosná od člověka ke člověku.

Problém u těchto kombinací je, že jsou nepředvídatelné a jsou už přenosné na člověka právě z prasete. To představuje významný potenciál pro vznik nového typu nákazy.

Čtěte také

„Čili my musíme sledovat ptačí chřipku, protože stačí málo, aby z tohoto viru, který vybíjí velkochovy ptáků – což nám může být líto a poznáme to na tom, že se v obchodech zdražují vajíčka – nevznikla velká pandemie.“

Vědci dokonce poněkud riskantně hledali mutace, které ve viru ptačí chřipky způsobí, že se začne šířit mezi lidmi. „A našli je. Takže i ptačí chřipka sama může zmutovat do formy, která bude přenosná od člověka ke člověku,“ připomíná rizika spojená s tímto „zvířecím“ virem Jan Konvalinka.

Jaký vývoj má epidemie covidu-19 v Číně? Co nového věda zjistila o SARS-CoV-2? Co jsou to RS-viry a koho ohrožují nejvíce? Poslechněte si celé Leonardo Plus!

Spustit audio

Související