Pravé přátelství vždycky vydrží i v době pandemie, uklidňuje obavy Kateřina Cajthamlová

2. únor 2021

Před rokem se říkalo, že sociální sítě ničí vztahy. Teď jsme rádi, že existují, přiznává psychoterapeutka Kateřina Cajthamlová.

„Řada starších lidí se s nimi učí zacházet kvůli kontaktu s rodinou. Stejné je to u lidí v karanténě nebo v nemocnicích. Už za časů španělské chřipky Bellova společnost psala, kdo nechcete být v izolaci, pořiďte si telefon. Ale plnohodnotný kontakt to není. Potřebujeme vidět ústa člověka, jeho gestikulaci, i čichové vjemy. Nebojte se, pravé přátelství vždycky vydrží.“

Náctiletí snášejí izolaci špatně

Strašlivá je izolace u náctiletých, podotýká Kateřina Cajthamlová. „Autoritou v tomto věku přestávají být rodiče a učitelé. Důležitou se stává skupina vrstevníků. Mezi nimi zjišťují své schopnosti. Také odolnost proti šikaně nebo odlišnostem se buduje ve skupině. Lidé mohou ztratit svoje běžné návyky, jako ráno vstanu, převléknu se, umyji se. Je třeba trvat na ranních rituálech a pravidelném režimu.“

Důležité je, mít pocit jistoty, radí Kateřina Cajthamlová. „Dobře funguje fyzické cvičení, to se dá dělat i doma, jsou různé skupiny, ve kterých se diskutuje. Existuje možnost začít provozovat hudbu, která mimo jiné pomáhá při studiu jazyků. Rodina se v této době může buď stmelit, nebo rozhádat. Pozitivní je, že děti najednou po sto letech vidí rodiče každodenně, vidí je při práci.“

Co dělat, když jste ještě v poledne v županu a neučesaní? Pomohou procházky s kamarády v přírodě?

 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.