Pražské fotbalové derby vyhrála po šesti letech Slavia

23. říjen 2005

Šest let čekala fotbalová Slavia na úspěch v derby se Spartou. Dnes se dočkala: zvítězila jasně 4:1. Je to v derby nejvyšší výhra Slavie od května 1989, kdy vyhrála ještě v Edenu 3:0.

Úvod dnešního derby 10. kola Gambrinus ligy patřil Spartě, kterou už ve 4. minutě poslal do vedení Matušovič. Navíc Došek a Poláček spálili jasné šance. Po čtvrthodině hry chytil brankář Blažek penaltu domácímu útočníkovi Fořtovi, ale v 31. minutě srovnal Švento. Druhá půle se však už odehrála jasně v režii Slavie, která mezi 61. a 67. minutou třikrát skórovala. Latka, Vlček a Krajčík rozhodli o vítězství Slavie 4:1.

"Nezačali jsem dobře, v úvodu jsme zmatkovali v obraně a přišel trest. Navíc kdyby hosté proměnili v deváté minutě další jasnou šanci, tak nevím. Byl to asi rozhodující moment zápasu," řekl slávistický trenér Karel Jarolím.

"Do zápasu jsme vstoupili dobře, ale domácí hru postupně vyrovnali a ve druhém poločase nás Slavia jasně přehrála," uznal sparťanský kouč Stanislav Griga. Ze souboje si odnesl dvě nepříjemná zjištění: "Ve druhém poločase jsme zaostávali po fyzické stránce a naše defenziva, byla katastrofální. Tu musíme zásadně zlepšit."

Výsledky nedělních zápasů 10. kola:

Slavia Praha - Sparta Praha 4:1 (1:1) Branky: 31. Švento, 61. Latka, 63. Vlček, 67. Krajčík - 5. Matušovič.
Rozhodčí: Jára - Tulinger, Filípek. ŽK: Suchý, Vlček, Krajčík - Matušovič, Zelenka, Pergl. Diváci: 14.542.

Slavia: Kozáčik - Krajčík, Latka, Suchý, Zbončák - Victorino (36. Švec), L. Jarolím (79. Kratochvíl), Hrdlička, Švento - Vlček, Fořt (84. Pešír). Trenér: K. Jarolím

Sparta: Blažek - Pospěch, Petrouš, Lukáš, Kadlec (66. Šimák) - Kisel, Zelenka, Petráš, Poláček (46. Pergl) - Matušovič, Došek. Trenér: Griga.

Chmel Blšany - 1. FC Slovácko 1:1 (1:1) Branky: 39. Kolář - 7. Róth.
Rozhodčí: Jílek - Hojsík, Novák. ŽK: Švejnoha.

Blšany: Daněk - J. Bílek, Vorel, R. Šourek, Nachtman (46. Pleško) - Kolář, Devátý, Šelicha (72. Dirnbach), Dort - Polodna, Střihavka. Trenér: M. Bílek.

Slovácko: Drobisz - Švejnoha, Rajnoch, Šuškavčevič, Palinek - Malár (46. Lička), Polách (84. Petržela), Pavlík, Róth - Ordoš (69. Sowunmi), Ivana. Trenér: Molnár.

Plzeň - Příbram 2:1 (1:1) Branky: 30. Zakopal, 73. Vágner - 16. Mendy.
Rozhodčí: Šedivý - Holub, Ondo. ŽK: Pilař, Vágner, Limberský - Penner. Diváci: 4057.

Plzeň: Ticháček - Procházka, Zakopal, Rada, Smola - Fillo, Pilař, Barteska (58. M. Knakal), Limberský - Bednář (89. Kousal), Vágner (76. Šíma). Trenér: Michálek.

Příbram: Pařízek - Buryán (84. Hašek), Mácha, Formánek, Penner - Otepka, Koloušek, Riegel, Čupr (79. Huňa) - Stracený, Mendy (79. Klesa). Trenér. Tobiáš.

Olomouc - Brno 3:2 (2:1) Branky: 22. a 43. M. Hubník, 62. Hudec z pen. - 3. Zelenka, 78. Černý.
Rozhodčí: Čuřín - Wilczek, Pokorný. ŽK: Randa, Špiláček - Had. Diváci: 4333.

Olomouc: Lovásik - Horáček (62. Janotka), Kovář, Hudec, R. Hubník - Randa, Špiláček, Melinho (80. Rýdel), Onofrej - Gaúcho (77. Vyskočil), M. Hubník. Trenér: Uličný.

Brno: Václavík - Krátký (38. Baláž), R. Mezlík, Trousil, Had - Besta, Siegl (79. Chlup), Holek, Černý - Zelenka, Švancara (57. P. Mezlík). Trenér: Mazura.