Propojení historie s 21. stoletím. Ukrajinské a ruské sešity ukazují drsné dědictví sovětského režimu pro současný svět

6. leden 2023

„Téměř dva roky jsem pendloval mezi Ukrajinou, Ruskem a Sibiří ve snaze pochopit, zaznamenat, co to byl Sovětský svaz. Jak se v téhle skutečnosti, která trvala přes sedmdesát let, vůbec žilo?“ To jsou otázky, které si kladl italský autor Igor Tuveri neboli Igort, jak podepisuje své grafické romány. Odpovědět se na ně pokusil komiksovými reportážemi Ukrajinské a ruské sešity.

Celé je to pospojováno násilím. Násilí, které se v Rusku prolíná, a prolíná se nehledě na sociální vrstvu, nehledě na dobu. Násilí, které začíná v rodině. Násilí, které funguje napříč celou společností. Násilí, které vyvěrá ven mimo ruskou federaci. Je to pojítko, kterým Rusko žije, které Rusko může v tuhletu chvíli charakterizovat a které bude Rusko, podle mě, charakterizovat i do budoucích desetiletí.
Nikola Repin o knize Ukrajinské a Ruské sešity

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.