Provalují se hráze světla. Z pozdních básní, snů a dopisů Jakuba Demla

8. únor 2021

Ve středu 10. února uplyne 60 let od smrti Jakuba Demla, básníka a spisovatele naší katolické tradice. Při této příležitosti zařazujeme také literárně-hudební pásmo z pozdních básní, snů a dopisů – zahleděných do krajiny Vysočiny i ke smrti a Bohu – doplněné vzpomínkou Miloše Dvořáka na poslední návštěvu u Demla v nemocnici. V pásmu říkanek i delších textů se představí Alois Švehlík a Ladislav Mrkvička. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Hudbu Gorana Bregoviče, György Ligetiho, Philipa Glasse a Johannesa Brahmse vybrala Wanda Dobrovská.
Účinkují: Ladislav Mrkvička, Alois Švehlík, Viktor Vrabec
Připravil: Miloš Doležal
Režie: Markéta Jahodová
Natočeno: v roce 2011

Když 10. února 1961 zemřel v třebíčské nemocnici básník, prozaik, vydavatel a katolický kněz Jakub Deml, uzavřelo se mnohovrstevnaté i naprosto svébytné literární dílo jednoho z vnitřně nejmohutnějších středoevropských spisovatelů 20. století.

Až budu umírat, o to Tě prosím, Matko Boží,
Ty sama zhasni červenou lampu srdce mého
a těm, kteří mne budou oplakávati,
se zjev podobou květin, které jsem miloval,
poněvadž jsou krásné jako Tvé panny
a mlčí.

Jakub Deml

Přestože žil Jakub Deml svá pozdní léta ve své tasovské vile v samotě a opuštěnosti takřka jako trosečník, jeho básnické zřídlo nevyhaslo a jiskřilo takřka do posledního dechu. V básníkově pozůstalosti se po jeho smrti našel konvolut básní z finálních měsíců života, nazvaný později „Poslední verše“, který tvoří páteř rozhlasového Souzvuku. Slyšíme z nich božsky pobavený smích i nasupenost na komunistický „ráj na zemi“, ale také vroucí víru a mystické prožitky.

autoři: Petr Gojda , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.