Psycholožka brání mamánky: Nemají to jednoduché. Matka je jen jedna a vždycky bude na prvním místě

3. duben 2017

Psycholožka se brání už samotnému (hanlivému) označení „mamánek“. Podle ní znevažuje vztah syna a matky. Jak ale s mužem závislým na matce vůbec žít?

Budování vlastní rodiny neznamená, že se dítě nové rodiny zbaví. „Důležité je zachování linky vztahů s rodiči a taky budování rodiny vlastní, ve které jste rázem ti, kteří hrají první housle,“ říká psycholožka Marta Boučková. „Matka je vždy jen jedna a na prvním místě bude vždy u všech svých dětí.“

Jak jiná je každá rodina, tak jiné jsou i závislosti dětí na rodičích. Někde maminka připravuje všechno, takže se pak potomek ani nechce zapojit do domácích prací. Jinde zapojení závisí na tom, co máma schválí. „Ještě máme třetí rovinu, kdy se obě možnosti spojí.“

Pravdu mají všichni

„Tento příběh je v poradně velmi častý,“ komentuje psycholožka. Všichni, kterých se týká, totiž mají pocit, že pravda je na jejich straně. „Pravdu ale vlastně mají všichni. Jde o to najít model vzájemného soužití.“ Často se ukáže, že i maminka má pocit, že dělá spoustu ústupků a nová snacha to nevidí.

To se ale dá posoudit až při setkání všech s odborníkem. „Tuto situaci bych přirovnala k okamžiku, kdy přichází do rodiny druhé dítě. Všichni se na to musí připravit, protože jde o velký zásah do osobního prostoru.“

Proč s tím mají problém muži?

Obecně mají určitou výhodu maminky žen. Ženy se totiž většinou víc drží domácnosti. Přes dceru máte větší dosah i do její rodiny než přes syna. Tady se pozice mění a chce víc vzájemného respektu a pochopení.

„Jednoduchá rada tak je chvíli počkat, podívat se na problém ze všech úhlů všech zúčastněných a pak začít hledat řešení,“ dodává Marta Boučková.

autoři: lup , Eva Kličková
Spustit audio

Související