Radio-album č. 18: Písně Marty Kubišové

10. listopad 2022

Marta Kubišová patří mezi nejznámější české zpěvačky a pro náš národ se stala symbolem odvahy a hrdosti. Více než dvacet let nesměla vystupovat, jelikož svými postoji odmítala komunistický režim. Zakázali jí zpívat, vyvíjeli na ni nátlaky, ale neuspěli. 

Ke své kariéře se mohla vrátit až v roce 1989 a po jejím ukončení v roce 2017 se na veřejnosti objevuje už jen zřídka.

Radio-album č. 18 nyní vychází u příležitosti 80. narozenin této zpěvačky a naleznete v něm výběr jejích nejslavnějších písní z 60. let. Tradiční úpravy pro zpěv a klavír, sólový klavír nebo sólový nástroj v ladění C, B nebo Es s klavírním doprovodem se zhostila Karolina Šustová. Publikace je doplněna fotografiemi Otto Dlaboly, autorem obálky je grafik Jiří Sládeček.

V tomto radio-albu naleznete:
S nebývalou ochotou (1966)
Depeše (1967)
Nechte zvony znít (1967)
Lampa (1968)
Cesta (1968)
Mamá (1968)
Modlitba pro Martu (1968)
Dobrodružství s bohem Panem (1969)
Ring-o-ding (1969)
Magdaléna (1969)

Notovou publikaci můžete zakoupit na e-shopu Radiotéka.cz

Český rozhlas Dvojka uspořádal ve čtvrtek 3. listopadu v pražské Lucerně Koncert pro Martu a vzdal tak touto cestou poctu Martě Kubišové u příležitosti jejích 80. narozenin. Na koncertu zazpívala nejenom oslavenkyně, ale i další populární umělci - Aneta Langerová, Vojtěch Dyk, Jana Kirschner, Jan Neckář, Hana Holišová, Berenika Kohoutová, skupina Jelen a mnoho dalších. Hity Marty Kubišové zaranžoval Petr Malásek a o doprovod se postaral Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu.

Marta Kubišová během Koncertu pro Martu

Záznam živého přenosu Českého rozhlasu Dvojka k dispozici zde.

Spustit audio