Richard Hindls: Českou ekonomiku táhnou domácnosti. Přesto jsou Češi v utrácení opatrní

2. únor 2022

Růst ekonomiky v minulém roce předčil očekávání analytiků. Stalo se tak navzdory strmému pádu ekonomiky v roce 2020. Tahounem je domácí poptávka. „Blýská se na lepší časy. Mraky ale ještě úplně neodvály,“ hodnotí s opatrným optimismem ekonom.

Navzdory tomu, že ekonomika zažila v roce 2020 nejhlubší pokles od vzniku samostatné České republiky, nyní zaznamenala růst o 3,3 % HDP.

„Nezapomínejme ale, že jde o meziroční srovnání. Vyšší číslo se porovnává s nízkou základnou předchozího roku, kde byl pokles téměř 6%,“ vysvětluje ekonom Richard Hindls.

„Vidíme, že lidé mají peníze, i když je to velmi složitě rozloženo. Všichni ale víme, co se kolem nás děje. Tuzemské hospodářství se stále ještě vzpamatovává z covidové krize. Je to tedy sice blýskání na lepší časy, ale mraky ještě neodvály.“

Covidový otřes

Největším problémem je inflace, vysoké ceny ropy, zemního plynu a krize na trhu s elektřinou. Rozháraný je i trh s nemovitostmi. „Zotavujeme se podobně jako ostatní členské země. Jsme navázáni na všechno, co se děje kolem nás. A covid trápí všechny stejně.“

Čtěte také

V České republice jsou nicméně dlouhodobým výrazným tahounem ekonomiky domácnosti. Jejich spotřeba se pohybuje kolem poloviny hrubého domácího produktu. „Domácnosti si odložily více než tři biliony korun, což je zhruba o jeden bilion více, než domácnosti dluží. Pokud dluží, tak hlavně na hypotékách,“ dokládá ekonom.

Na druhé straně je ale vidět i jistá opatrnost. „Řada věcí se musela odkládat, byly zavřené obchody, dodavatelské a prodejní řetězce jsou narušeny. Teprve nyní se vše kompenzuje.“

Rozháraný trh nemovitostí

Inflace je navíc v porovnání s ostatními členskými zeměmi EU v České republice nadprůměrná a zatím se ji nedaří zkrotit. „Dá se očekávat, že znovu zasáhne Česká národní banka zvýšením úrokových sazeb. A to samozřejmě povede i k růstu cen hypoték.“

Čtěte také

Faktem je, že český trh nemovitostí je nadhodnocen zhruba o jednu pětinu už nyní. Ceny nemovitostí vzrostly v loňském roce o více než 14 %. Na svůj strop ale podle Richarda Hindlse ještě nenarazily. „Zvyšováním cen úroků se znovu dají do pohybu nejen ceny nemovitostí, ale i nájmů,“ odhaduje statistik.

„Mladé rodiny už nebudou mít dost prostředků na to, aby si koupily vlastní byt. Půjdou spíše cestou nájemního bydlení. A proto se dá očekávat, že nájem bude větším nositelem dynamiky, než je nákup nemovitostí.“

V tomto ohledu je však Česká republika specifická. „V porovnání třeba s Rakouskem nebo Německem máme totiž velmi vysoký podíl vlastnictví bytů, na úrovni 80 %. A to je atypické. Je tedy dost možné, že tudy cesta dál nepovede. Nakoupit si byt za vysokých hypotečních podmínek totiž bude velmi obtížné.“

Další témata rozhovoru: projekt Milostivé léto a oddlužení domácností; stárnutí české populace; poměr cizinců v České republice; priority vlády v oblasti státního rozpočtu; důsledky otevřeného konfliktu na Ukrajině.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.