Slivovice podle receptu od Suchých skal
Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření mají starý recept od Suchých skal na kvas na slivovici. A připomenou, že se už za časů našich babiček pálilo i jiné ovoce.
K výrobě slivovice jsou nejvhodnější dobře vyzrálé a zdravé plody švestek. Do kvasu se sklízejí co nejpozději, nejlépe přešlé mrazem, aby měly málo kyselin, hodně cukru a aromatických látek. Dobrý švestkový kvas se připravuje ze švestek vypeckovaných. Pro dosažení výraznější vůně a chuti destilátu se do něj rozdrtí přibližně jen pětina pecek. Pro kvašení jsou nejvhodnější dřevěné sudy.
Kvasnou nádobu naplníme do 4/5 objemu, pokud možno najednou. Při optimální teplotě 15 °C trvá kvašení asi 6 týdnů a dokvašení asi 4 týdny. Výtěžnost švestkového kvasu záleží na kvalitě prokvašení.
Ze 100 kg plně vyzrálých švestek s vysokým obsahem cukru získáme asi 5 litrů až 10 litrů 50 % destilátu. Přislazování kvasu sice zvyšuje výtěžnost, ale snižuje jeho kvalitu. Švestkový kvas po vykvašení „pálíme“. Způsob a postup pálení záleží na vynalézavosti hospodáře.