Split: Proč je tak cenově přijatelný? A proč byste určitě neměli minout kopec Marjan? Chorvatsko do kapsy

9. červen 2022

„Split je jedinečný hlavně unikátním Diokleciánovým palácem, který je zapsaný na seznamu UNESCO,“ připomíná Lenka Laus ze severu Chorvatsko.cz. V čem je ovšem výjimečná místní tržnice? Kam si udělat pěší výlet? A proč je Split tak ideální pro rodiny s dětmi? V audiozáznamu pořadu Dva na Dvojce se také dozvíte, co je pravá chorvatská pochoutka, jak se jednoduše domluvit v restauraci anebo vám Kateřina Cajthamlová dá tip, jak přestát dovolenou a nerozvést se.

Unikátní Diokleciánovům palác, katakomby, historickém centrum s katedrálou sv. Domnia, krásnou přístavní promenáda plnou kaváren a čilého městského ruchu. To je Split. „Centrum města je rozhodně rušné, protože jeho srdcem je i městská tržnice Pazar,“ říká delegátka Lenka Laus.

Split je jedinečný hlavně unikátním Diokleciánovým palácem, který je zapsaný na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO od roku 1979

„Mluví se o ní také jako o pupku Splitu, protože nenápadně spojuje historickou část města s přístavem, odkud vyplouvají lodi na okolní ostrovy, ale i do Itálie.“ Najdete tu ovšem i klidná místa. Třeba na kopci Marjan.

Marjan: jen pro pěsí

„Marjan je kousek za centrem. Jeho severní strana patří pouze pěším. Najdete tam rozsáhlý lesopark s malou zoo a je z něj i nádherný výhled na město. Na opačné straně nedaleko za přístavem pak začíná rozsáhlá promenáda se splitskými městskými koupališti, kde si odpočine opravdu každý.“

Slova Lenky Laus potvrzuje i posluchačka Věra: „Byla jsem ve Splitu třikrát a žádný z delegátů nám Marjan nedoporučil. Našla jsem si ho sama a je tam naprosto úžasný skalní betlém, vyhlídky, starý židovský hřbitov, kaple svatého Nikoly. Prostě to nemá chybu.“

Pohled na Split

Nejkrásnější destinace světa

Objevovat v Chorvatsku neznámá místa doporučuje i moderátorka a herečka Klára Doležalová. „V Chorvatsku se to extrémně vyplatí, protože tam jsou ta místa přenádherná. Myslím, že spousta Čechů vůbec nemá ponětí, co Chorvatsko je. Protože navštěvují jenom turistické resorty a obležené pláže.“

„Já mám možnost vidět ho z jiné stránky. Někdy to samozřejmě chce trošku námahy a třeba i loď,“ přiznává. „Ale to je taková nádhera… Sjezdila jsem svět, ale řeknu vám, že tohle je srovnatelné s těmi nejkrásnějšími destinacemi na světě, a přitom to máme vlastně za rohem.“

Od fotbalu po děti

Nabídka letního kina na jedné z pláží ve Splitu

Že Split uspokojí opravdu každého, dosvědčuje například to, že se zde v červenci koná pravidelný mezinárodní festival elektronické hudby Ultra Europe. Fotbaloví fanoušci tu zase najdou stadion Poljud, domov klubu Hajduk Split, který byl založený v pivnici u Fleků v Praze v roce 1911. Split ovšem nezapomíná ani na děti.

„Děti se vyřádí na plážích na trampolínách, klouzačkách a nafukovacích vodních prvcích. Můžete si tam také půjčit lodičku nebo šlapadlo. Za špatného počasí můžete vyrazit do dětských zábavních parků Čarovný hrad nebo Kids Jungle. A programy pro děti nabízí i například přírodopisné muzeum.“

„Během léta tu probíhají i speciální akce pro děti, které většinou provází některou ze slavností pro dospělé. Například Malý Dioklecián během dnů Diokleciána nebo dětský festival Malý Split,“ doplňuje Lenka Laus.

Cenově přijatelné město

Ačkoli v historickém centru může být trochu draho, Split je městem s množstvím obchodních center. „A proto se sem sjíždějí obyvatelé z širokého okolí a ostrovů na velké nákupy. Díky velké konkurenci je Split cenově velice přijatelné město.“

Přístavní promenáda ve Splitu

Nejslunnější místo Jadranu

Split patří mezi nejslunnější místa na Jadranu. Průměrná teplota dosahuje 22 °C. Léta tam bývají suchá a teplá a zimy mírné a vlhké. Aktuálně tam sice prší, podle meteorologa Miloše Dvořáka se ale počasí brzy vylepší.

„Už během víkendu by mělo převládat skoro jasno nebo jasno, s teplotami v odpoledních hodinách ve stínu kolem 29 nebo 31 °C. Takže klasické přímořské počasí.“

Co je pravá chorvatská pochoutka? Jak to Chorvati mají s pitím kávy? Jak koupit nemovitost v Chorvatsku? Poslechněte si.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.