Spor o Náhorní Karabach ve zpravodajství ČRo

12. říjen 2020

Český rozhlas zásobuje své posluchače a čtenáře svých webových stránek jak názory odborníků a publicistů, tak svědectvími vlastního zpravodaje.

Dobrý den, pane ombudsmane.

Děkuji za zájem o toto téma a o pokus připravit materiál, který je bohužel velmi jednostranný a zkreslený.

Název článku je "O kořenech sporu na Náhorním Karabachu", tak proč nejdete do kořenů? Podle článku se Arméni jen tak objevili v regionu, ale my jsme tam byli mnohem dříve. Jako důkaz uvedu třeba nejznámější arménský křesťanský klášter Gandzasar, který byl postaven v 13. století.

Dále tady není zmínka o referendu z roku 1991, kde 99 % obyvatel hlasovalo pro nezávislost na Ázerbajdžánu. Všechno bylo podle zákonů Sovětského svazu, ale Ázerbájdžán je porušil a ignoroval výsledky referenda.

Opravdu nerozumím, jak jste dovolili "hrát" s naši genocidou a vysvětlili toto napětí historickým vztahem s Tureckem. Váš postoj k tomuto tématu je více než šokující.

Nakonec chci doplnit, že náš premiér odmítl jednání, dokud po našich vesnicích střílí ázerbajdžánská armada. Ale ty však budou pokračovat hned, jak bude klid zbraní.

Požaduji veřejnou omluvu za zveřejnění zkresleného obsahu konfliktu a o opravu článku či vydání nového.

Přeji hezký večer.

A. G.

______________________________________________________________________

Vážený pane,

dovolte, abych Vám odpověděl na dopis z 1. 10. Především považuji za potřebné zdůraznit, že se necítím povolán k tomu, abych posuzoval oprávněnost historiografických a politologických závěrů týkajících se situace v Náhorním Karabachu, ať už je vysloví kdokoli. To může podle mého názoru učinit patrně jen specialisté z akademické sféry. Mně jako zástupci zájmů posluchačů záleží na tom, aby jim Český rozhlas poskytl objektivní zpravodajství (tedy zprávy ověřené z důvěryhodných zdrojů) a vedle toho co nejširší rejstřík publicistických materiálů. Jedním z takových materiálů byl článek Libora Dvořáka, který zmiňujete. Výběr z dalších materiálů, které Český rozhlas věnoval této problematice, přikládám:

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/nahorni-karabach-stepanakert-armenie-azerbajdzan_2010071004_pj

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/syrie-zoldaci-azerbajdzan-armenie-karabach-syrsna-narodni-armada-turecko-libye_2010070715_eku

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/stepanakert-nahorni-karabach-cicerinova_2010061556_pj

https://dvojka.rozhlas.cz/bretislav-turecek-role-vnejsich-hracu-je-v-konfliktu-o-nahorni-karabach-8332320

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/ze-sarvatky-brutalni-valka-primeri-je-v-nahornim-karabachu-v-nedohlednu-mini_2010052221_pj

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/nahorni-karabach-stepanakert-armenie-azerbajdzan_2010040724_pj

https://radiozurnal.rozhlas.cz/odpoledni-publicistika-s-verou-stechrovou-8330127

https://plus.rozhlas.cz/zpravodaj-dorazin-o-bojich-v-karabachu-jednat-zatim-nechce-nikdo-obe-strany-se-8328705

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/nahorni-karabach-armenie-azerbajdzan-valka-turecko-rusko-zeny-reportaz_2010011149_dok

Je zřejmé, že Náhorní Karabach je jedním z důležitých témat posledních dnů a že Český rozhlas zásobuje své posluchače a čtenáře svých webových stránek jak názory odborníků a publicistů, tak svědectvími vlastního zpravodaje. Po přečtení zmíněného článku Libora Dvořáka konstatuji, že v něm nespatřuji zaujetí pro jednu stranu konfliktu a jeho úmyslné zkreslování. Jistě je možno hovořit o zjednodušování (např. absenci Vámi uváděných údajů), to je samozřejmé a týká se to prakticky každého novinářského výkonu, neboť vždy je možno postoupit ve výkladu jakékoli problematiky do větší hloubky, než jakou umožňuje rozměr novinového článku.

Přeji si stejně jako všichni, kdo se tímto konfliktem v Českém rozhlase zabývají, aby se vyřešil pokud možno co nejdříve, bez obětí. Připomínám si přitom svou přátelskou rozpravu s delegací arménských poslanců a mediálních pracovníků, kteří v loňském roce studovali českou mediální scénu, a stejně tak své letošní velmi milé setkání s paní Nouneh Sarkissian z arménského Media Initiatives Centre, která se mnou jednala o podmínkách práce mediálního ombudsmana v duálním mediálním systému.

Závěrem připojuji vyjádření pana Libora Dvořáka, o jehož snaze o nestrannost nemám důvod pochybovat.

"Vážený pane Ghazaryane, vycházím z toho, co o celém problému vím a co jsem si k němu dohledal. Je pro mě velmi důležité nefandit v tomto zapeklitém sporu ani Arménům, ani Azerům, ale pokud možno objektivně se dobrat především způsobu, jak by oba národy měly a snad i mohly z aktuální situace vybřednout. Je mi víc než jasné, že to nebude snadné. Pro nějakou veřejnou omluvu nevidím důvod. S úctou Libor Dvořák."

Vážený pane, věřím, že mé vyjádření přijmete s pochopením pro práci veřejnoprávního média.

S pozdravem

PhDr. Milan Pokorný, Ph.D., ombudsman Českého rozhlasu

Spustit audio