Stíny a odlesky - Lukáš Matoušek

„Název skladby Stíny a odlesky (1999) souvisí s názvem českého souboru Mondschein, pro který původně vznikla. Za měsíčního svitu vznikají často tvarově bizarní stíny a odlesky. Proto i moje skladba má několik rozdílných částí. Tak jako stíny a odlesky měsíčního svitu jsou ve své podstatě několikanásobným odrazem slunečního světla, i v mé hudbě je několikanásobný „odraz“ soudobého hudebního světa, který mne obklopuje. Snažil jsem se vnitřně vyrovnat s přebujelou hudební současností. Snad právě proto ta až záměrná různorodost, snad proto ty reminiscence, snad proto ta touha po syntéze.

Skladba „Stíny a odlesky“ měla premiéru 14. prosince 1999 v Praze na koncertě Umělecké besedy. V roce 2000 jsem skladbu přepracoval a rozšířil o tři části. Tato konečná verze byla poprvé provedena na koncertě souboru Mondschein v Praze 30. října 2000.“

V tvorbě Lukáše Matouška (nar. 1943) jsou patrné ohlasy na současné (postmodernou ovlivněné) hudební dění. Matouškova tvorba obsahuje skladby orchestrální, komorní, sólové, vokální i instruktivní.

Další skladby Lukáše Matouška vydané Nakladatelstvím Českého rozhlasu:
Sonatina "Česká" pro klarinet a klavír

obsazenífl, cl, vno, vla, vcl, pftemateriálpartitura, partynakl.č.R-CHF 002cena275,- Kč