Střípky: Alois Kachel a ostravské MEVRO

Přední rozhlasový režisér a autor pořadů všech žánrů Alois Kachel - osobnost, kterou připomeneme v tomto pokračování cyklu. Zaměříme se rovněž na ostravské MEVRO.

Budoucí elév ostravského divadla, ale brzy přední rozhlasový autor a režisér Alois Kachel se narodil 4. června 1918 ve staré hornické kolonii na Zárubku. Byl otcem dobré rozhlasové zábavy i ve složitých 50. letech. Po roce 1970 musel, tak jako řada dalších kolegů, své rádio opustit.

Před mikrofon se vrátil až počátkem roku 1989, kdy už přece jen nastalo jakési uvolnění. Alois Kachel asi jako jediný tehdy dokázal zmapovat historii ostravského rozhlasu, který měl právě v tomto roce 60 let.

Výsledkem byl třicetidílný cyklus pořadů Rozhlas, já a ti druzí. Dvacátý šestý díl je věnován právě výstavě MEVRO – jak té pražské v roce 1948, tak i té ostravské o rok později.

Čtěte také

Zavzpomínat na rozhlasové doby dávno i nedávno minulé si můžete poslechem přiloženého audio souboru (viz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘ hned pod titulkem). Tento i další díly Střípků pak najdete v iRadiu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.