Stuha na knize je ozdoba, ne známka kvality. Jak se žije mladým českým spisovatelkám?

4. březen 2023

O radostech a strastech literární tvorby i nakladatelské činnosti hovoří Petr Šmíd s Helenou Černohorskou a Alžbětou Stančákovou. Řeč je nejenom o jejich knihách, ale také o „literárním provozu“.

Helena Černohorská

Vystudovala Literární akademii Josefa Škvoreckého, obor Tvůrčí psaní. V nakladatelství Bylo nebylo se zabývá redakcí a distribucí knih. Z více než desítky vydaných získala minimálně polovina ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha. Debutovala s novelou O trudném konci Marie Večeřové a korunního prince Rudolfa, její druhá kniha, příběh mladé ženy z českého pohraničí v době kolektivizace, je nazvaná krátce − Ida.

Alžběta Stančáková

Básnířka, bohemistka a komparatistka, držitelka Ceny Jiřího Ortena za sbírku Co s tím. V roce 2022 vyšla její druhá knížka, nazvaná Čačak. Projevem − Bejt žencká a psát − otevřela diskusní blok s tématem Literatura a feminismus v rámci Sjezdu spisovatelů v roce 2022.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.